Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Bebeği sallayarak uyutmanın zararı var mıdır?

0 1.099

Hadi itiraf ederim bebeğimi asla sallayarak uyutmam deyip uyutmaya başlayan annelerden misiniz? Anı kurtarmak için ya da çok ağlayan bebeğinize son çare olarak düşündüğünüz sallamanın zararları var mıdır? Bebek sallanır mı? Bebek neden sallanmalı sorularına yanıt verelim ve sizin de içinizi ferahlatalım olur mu?

Çocuk gelişim uzmanları bebekleri sallamanın oldukça zararlı bir uyku süreci olduğuna değiniyorlar. Genellikle ayakta bir ileri bir geri olarak uyutulan bebekler ne gibi duruma maruz kalıyor biliyor musunuz? Bebekler sallandıkları anda bir hipnoz türü ile karşılamış oluyorlar aslında. Özellikle yeni doğan bebeğin ayakta sallanması onun beyin gelişimi olumsuz etkiliyor olacak. Yeni doğan bebek sallanarak uyumayı değil, kucakta ve memede keyif ve huzur içinde uyumayı tercih eder.

Ağlayan bebek sallanarak uyutulur mu?

Bebeğim çok ağlıyor ve bende sallayarak susturmaya ve uyutmaya çalışıyorum diyorsanız bir durum önce düşünün. Bebeğinize bu zararı vermek yerine, onun sakinleşmesini bekleyebilirsiniz. Özellikle bebeklerin ağlama şiddetine göre sallama hızının da çok arttığına dikkat çekmek isteriz ki bu oldukça ciddi sorunlar yaratabilir.

Bilimsel olarak bebek neden sallanmamalı?

Sadece lafta olmaz bir de bilimsel olarak sallanmanın zararları nelerdir diye merak ediyorsanız o halde buyurun yanıtına. Bebekleri sallamanız iç kulak sıvısının dokulara çarpmasına sebep oluyor ve bebekte sersemlik yaratıyor. Bu durum devam ederse ve süreklilik yaratırsa bebeğin beyni zarar görmeye başlayacaktır. Çok hafif belli belirsiz bir tempo tutturabilirsiniz ama sallamak yerine her zaman pış pışlamayı tercih ederek onu susturabilirsiniz.

Bebekleri sallamak kısa süreli çözüm, uzun süreli pişmanlıktır

Bebeğe olan zararlarının yanı sıra bebeğinizi buna alıştırmış oluyor ve sürekli olarak bu şekilde uyumasına neden olmuş oluyorsunuz. Aslında bunun tam tersi olarak bebeğinize uyku eğitimi vererek kendi başına uyumasını sağlarsanız hem siz çok rahat edersiniz hem de bebeğinizi zararlı durumlardan kurtulmuş olursunuz.

Battaniyede bebek sallamak

Battaniyede ya da çarşafta bebek sallamanın zararlarına hiç değinmeyelim isterseniz? Az önce saydığımız zararların yanı sıra salladığınız eşyanın yırtılma ya da elinizden kayma durumu da oldukça yüksek.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Bebeklere neden su verilmez Bebeklere su verilmelidir
Bebeklere neden su verilmez? Bebeklere su verilmelidir?

Eskilerin anlattıklarını biraz unutun. Devir artık bilim ile ilerleyen bir dönem. Dolayısı ile artık uzmanlar sadece anne sütü alan bir...

Kapat