Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

0 691

Doğurganlığınızı yakından takip ediyorsunuz ve bilmek istiyorsunuz; hamile misiniz? Ya da belki de; mide bulantıları, kabızlık, göğüslerde hassasiyet ve diğer erken gebelik belirtileriyle karşı karşıyasınız. Her iki durumda da, kesin olarak öğrenmenin tek bir yolu vardır: gebelik testleri!

Bir bebek dünyaya getirme fikri; bazen bir kadın için dünyanın en güzel haberi olabilir. Bazen de, özellikle buna hazırlıksız olduğunuz durumlarda, hamilelik düşüncesi oldukça can sıkıcı ve stres verici olabilir. Hamile olabileceğinizi düşündüğünüzde, aklınızda tek bir şey olur; şüphelerinizi doğrulamak için hamilelik testi yapmak. Ancak, hamilelik testinin ne zaman yapılacağı konusunda bazı kuralların olduğunu bilmeniz önemlidir.

Hamilelik testi ne zaman yapılmalı?

Evde gebelik testi

Kan tahlili ile hamilelik testini ne zaman yapacağınızı düşünmeden önce, evde gebelik testi yapmanız gerekir. Evde yapılan gebelik testleri, kaçırdığınız adet gününüzden 7-10 gün sonra en doğru sonuçları verecektir. Peki, neden bu kadar uzun? Bu testler; gebelik sırasında plasentadan salgılanan bir hormon olan hcG’nin varlığını kontrol eder. Bu hormon her kadında farklı seviyede üretilir. Ancak, çoğu hamile kadın; kaçırdığı adet gününden bir hafta sonra pozitif gebelik testi yapmak için vücutlarında yeterli hcG’ye sahip olur.

En Erken Ne Zaman Yapılır?

Yumurtlama gününüz geçtikten 10 gün sonra, gebelik testi yapabilirsiniz. Yalnızca, yaptığınız bu testten yanlış sonuç alabileceğinizi de bilmelisiniz. Gebelik testini erken yapmaya karar verirseniz ve pozitif ya da negatif bir sonuç aldıysanız, kan tahlili yaptırmadan önce; birkaç gün sonra evde yeniden bir test yapmayı deneyebilirsiniz. Daha fazla beklemek istemiyorsanız, bir hastaneye giderek kan testi yaptırmayı da tercih edebilirsiniz.

Hamilelik testi yapmak için en uygun zaman ne zamandır?

Artık ne zaman hamilelik testi yapacağınızı biliyorsunuz, ancak günün belirli bir saatinin kesin bir sonuç vermesinin daha muhtemel olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Gebelik testini erken dönemde yapıyorsanız, sabah saatlerini tercih edebilirsiniz. Neden mi? Genel olarak, sabah saatlerinde, günün ilk idrarı, en yüksek hcG seviyelerine sahiptir. Vücudunuz henüz daha yüksek bir hcG konsantrasyonu oluşturmamışsa, günün erken saatlerinde doğru bir sonuç elde etme olasılığınız daha yüksektir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Bebeklerde Sivilce: Nedenleri ve Doğal Tedavisi

Bebek sivilcesi, bebeklerin yüzünde bulunan küçük kırmızı lekeler gibidir. Genellikle; yanaklarda, çene ya da alında yoğunlaşır, ancak bebeğinizin göz kapağında,...

Kapat