Anne ve Bebek İçin Herşey

Çocuğum Seslendiğimde Bakmıyor, Neden?

0 1.378

Eğer bir anneyseniz birçok endişeleriniz ve korkularınız olacak, bu bir gerçek. Dolayısıyla, bizler de bunlardan en çok merak edilenlere değinmek istedik. Birçok anne çocuğum seslendiğimde beni duymuyor ya da göz teması kurmuyor gibi sorular ile aklını kurcalıyor olabilir. Peki çocuğunuz seslendiğinizde neden bakmıyor?

Çocuklar ismi ile seslendiğinde mutlaka dönüp sizlere bakmalı ve bu bakışta efendim hissiniz almalısınız. Maalesef otizm tanısı konulan çocuklarda genel olarak gözlenebilen birkaç durum bulunuyor. Bunlardan biride başkaları ile göz teması kurmaması ve çocuğa ismi ile seslenildiğinde dönüp bakmaması oluyor. Bu durumlar aileleri hemen endişelendiriyor ve endişelendirmesi gerekilen de bir durum olduğuna inanıyoruz.

Eğer sizler de çocuğun sesime tepki vermiyor ya da ismine dönmüyor diyorsanız internette yer alan otizm testini yapabilirsiniz. Sorulan birkaç soruya yanıt verebilir ve sizlerin yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Testin sonucunda otizm bulgusu yoktur ya da otizm şüphesi vardır gibi sonuçlara ulaşıyor olursunuz bu testlerin sonucunu dikkate alarak hareket ederseniz olası bir kötü durumunun önlenmesine ve erken teşhisine neden olmuş olursunuz.

Çocuğum adına tepki vermiyor, sürekli etrafında dönmüyor benimle iletişim kurmuyor gibi daha birçok kıstası olan otizm sizleri elbette hemen korkutmasın. Çocuğunuzu bu bahsettiğimiz konularsa yetersiz olması onun teşhisini kesin olarak koymaz. Doktorunuz en doğru kararı veriyor olacaktır. Bu sebeple de sizler sadece gözlem yaparak şüphelendiğiniz bir durum olursa da hekime giderek karar veriniz.

Önemli olan çocuğunuzu ne kadar iyi gözlemlediğiniz oluyor. Maalesef halen günümüzde çocuğu annesine tepki vermese bile annenin bunu fark etmesi bazen oldukça geç oluyor ve bu da çok geç kalınmışlığı gösteriyor. Çocuklarınızı gözlemlemeli ve mutlaka araştırmalısınız. 2 yaşından sonra kendini daha belli eden bu rahatsızlık tedavi süreci ile daha iyi noktalara taşınmış oluyor. Merak ettiklerimizi bir uzman ile konuşup kesin sonucu öğrenip içinizi rahatlatabilirsiniz.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

Önceki yazıyı okuyun:
Bebeklerde Uyku Düzeni Sağlamanın İpuçları

Ah şu bebekler, Ah şu bebekler! Gündüz uyanmak gece yatmak bilmezler. "Tam da beni anlattınız" dediğinizi duyar gibiyiz. Aslında sadece...

Kapat