Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Çocuğum Sebze Yemiyor Ne Yapmalıyım?

0 595

Çocuklara sebzeyi sevdirmek bir mücadele gerektirir; ancak imkansız değildir. Sebze ve çocuk arasındaki mücadele sabır gerektirir ve yıllarca sürebilir. Burada anahtar; erken başlamak, iyi bir rol model olmak ve çocuğu yeşil yapraklı sebzeler de dahil olmak üzere çok çeşitli sebzeler ile tanıştırmaktır. Erken dönemde başlamak ve bu stratejileri kullanmak, çocuğunuzun sebze yemeye başlamasına yardımcı olabilir… 

Sebzeleri Erken Tanıtın

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde bol bol lahana ve ıspanak tüketirseniz, bebeğiniz de bu tatları deneyimleyecek ve anne karnındayken maruz kaldığı yiyecekleri tercih etme eğiliminde olacaktır. Hamilelikte ya da emzirme dönemindeyken yediğiniz sebzelerin çeşitliliğinin geniş olması, katı gıdaya geçtiğinizde bebeğinizin yemeyi kabul edeceği yiyecek sayısı daha fazla olacaktır.

Sebzeleri Tekrar Tekrar Verin

Hamilelik döneminde bir sebze hayranı olmamış olabilirsiniz, ancak bebeğinizi sebze sever birine dönüştürmek için çok geç değildir. Bebeğiniz, sebzeler için tat geliştirebilir. Bebek maması verirken, yeşil yapraklı sebze seçenekleri bulamıyorsanız, kendiniz yapın. Brokoliyi haşlayıp püre haline getirebilir ya da buharda haşladıktan sonra parmak besin şeklinde verebilirsiniz.

Çocukları Dahil Edin

Markete giderken, yemek hazırlarken çocuğunuzu da sürece dahil edin. Denemek için yeni sebzeleri seçmesine izin verin. Evinizin bahçesi varsa, ilkbahar geldiğinde birlikte bir bahçe yapın. Yetiştirdiği sebzeleri denemek konusunda çok heyecanlı olacaktır!

Acı Tadı Yok Edin

Bir sebzenin acı bir tadı varsa, içerisine ekşi ve tatlı tatlar dahil edin. Örneğin, çocuğunuza lahana vermek istediğinizde; içerisine muz ya da ananas ekleyerek lezzetli bir smoothie hazırlayabilirsiniz. Asitlik, yeşilliklerin acılığını etkisiz hale getirir.

Yavaş Yavaş Alıştırın

Çocukları, yeşilliklerden oluşan bir salata yemeye alıştırmak zordur, bu nedenle bebek adımları atarak başlayın. Göbek ile başlayabilirsiniz. Daha sonra yavaş yavaş içerisine marul, kara lahana, bebek ıspanak gibi lezzetleri de ekleyin.

Sebzeleri Şekillendirin

Bazen şekil ya da dokudaki küçük bir değişiklik, çocuğunuzu daha fazla sebze yemeye ikna edebilir.  Makas, patates soyacağı ve doğrayıcı gibi mutfak gereçleri yardımcı olabilir. Salatalık, havuç veya brokoli sapları uzun, ince şeritler oluşturmak için patates soyacağı kullanabilirsiniz. Çocuğunuz kıtır lezzetleri seviyorsa, lahanaları cipse dönüştürebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Evde Doğum Günü Partisi Nasıl Hazırlanır?

Oyunlardan pasta fikirlerine; evde eğlenceli ve renkli bir doğum günü partisi yapmak isteyenler için uzmanların önerilerini araştırdık...  Çocukken yaptığınız doğum...

Kapat