Take a fresh look at your lifestyle.

Bebeğin Gazı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

0

Yeni ebeveynler, genellikle o küçücük bebekten çıkan büyük seslere şaşırırlar. Aslına bakarsanız, yeni doğan bir bebek, yüksek sesli bir orkestra olabilir ve gaz da genellikle repertuarının bir parçasıdır.

Gaz, bebeklerde sık rastlanan ve doğal bir durumdur. Bazı bebekler, gaz çıkarma konusunda bir sorun yaşamasalar da, bazıları biraz daha fazla sıkışabilir. Peki, bir bebeğin gazı olduğunu nasıl anlayacaksınız ve bununla nasıl başa çıkacaksınız?

Neye Dikkat Etmeli?

Bebekler, daha pek çok konuda olduğu gibi, gaz çıkarmaları gerektiğini de bize söyleyemezler. Bebekler, günün her saati yemek yerler. Bu nedenle, bağırsakları sonsuz bir gaz üretir. Gazın sıklığı genellikle endişe verici değildir ve yetişkinlerin aksine, bebekler gaz çıkarma konusunda daha az çoşkuludur.

Bebeğiniz, çıkarması gereken bir gazı olduğunda, rahatsız görünebilir. Fakat bir bebeğin, gaz nedeniyle rahatsızlık duyması nadirdir. Bu şekilde görünmesi, yalnızca bebeğinizin gaz çıkarırken kullandığı surat ifadesi olabilir. Ancak, bebeğinizin gerçekten rahatsız olduğundan şüpheleniyorsanız ve bebeğiniz bacaklarını yukarı doğru çekmeye devam ediyorsa, gaz çıkarmakta zorlanıyor olabilir. Şüphelerinizi doğrulamanın en iyi yolu, bazı gaz giderici yöntemleri denemektir. Bebeğiniz, gaz çıkardıktan sonra daha iyi görünüyorsa, bu problemin gaz olduğunu gösteren bir işarettir.

Bebeklerde Gaz Problemi İle Nasıl Başa Çıkılır?

Bebeğiniz sık sık gaz çıkarıyorsa ve sık sık sorun yaşadığını düşünüyorsanız, gazı çıkarmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Bebeğinizi düz bir yüzeye yatırarak başlayın ve göbeğini ovalayın. Karnını biraz yukarı kaldırarak, bölgeye hafifçe masaj yapın. Ya da, onu kucağınıza sırt üstü alıp, bacaklarını ve kalçalarını sanki bir bisiklete biniyormuş gibi hareket ettirmeyi deneyebilirsiniz. Bu tür hareketler, gaz çıkarmasını kolaylaştırır. Sıkışıklığı hafifletmek için sıcak bir banyo yaptırmayı da deneyebilirsiniz.

Bebeğiniz hala mutsuz görünüyorsa, gaz damlası denemek için doktoruna danışabilirsiniz. Bazı bebekler, simetikon içeren gaz karşıtı damlalarla rahatlayabilir.

Biberon ile beslenen bebekler, çok miktarda hava alabilirler. Bununla başa çıkmak için, şişeyi, tüm meme ucunu süt ile dolduran bir açı ile yatırın. Aksi halde, bebeğiniz hava emebilir. Bebeğinizi beslerken, başının karnından yüksekte olduğundan emin olun. Bebeğinizi, hava kabarcıkları yukarı doğru yükselirken, sıvının yavaşça alınmasını sağlayan bir pozisyonda tutmalısınız.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın