Take a fresh look at your lifestyle.

Yumurtlama Dönemi Hesaplama

1

Hamile kalmaya mı çalışıyorsunuz? Yumurtlama dönemi hesaplaması yaparak en verimli olduğunuz günleri bulabilir ve hamile kalma şansınızı arttırabilirsiniz. Yumurtlama dönemi hesaplama yapabilmeniz için, son adet gününüzün ilk gününü biliyor olmanız gerekiyor. Ayrıca, adet dönemlerinizin ortalama uzunluğunu da bilmeniz gerekir, böylece en verimli olduğunuz zamanları hesaplayabilirsiniz. Ortalama adet döngüsü 28 gün olmakla birlikte; 22 ile 36 gün arası normal kabul edilir.

Yumurtlama Dönemi Nasıl Hesaplanır?

Kadınların büyük bir kısmı, adet döneminin başlangıcından yaklaşık 2 hafta önce yumurtlar. Hesaplama, adet döngüsü sona erdiğinde işe yarar ve ne zaman yumurtlayacağınızı tahmin etmek için 2 hafta geri sayar. Sonrasında, yumurtlamaya doğru giden günlerde, en verimli olduğunuz günleri anlamanızı sağlar.

Bebek yapmaya çalışıyorsanız, hesaplama sonrasında elde edeceğiniz tarih, sizin için ayın en iyi zamanıdır. Yumurtlama dönemi hesaplama ile en verimli günlerinizi öğrenebilirsiniz. Böylece, siz de, hamileliğinizi planlamaya başlamak için de ihtiyacınız olan bilgilere sahip olmuş olursunuz. Yine de bu hesaplama yöntemi, yaklaşık bir tarih verir ve düzenli bir adet döngünüz olduğunu var sayar. Eğer adet düzensizliğiniz varsa; yalnızca bu hesaplamaya bakarak yumurtlama gününüzü kesin olarak belirlemede sorun yaşayabilirsiniz.

Yumurtlama Dönemimi Nasıl Anlarım?

Yumurtlamaya yaklaşan günler ve o günün kendisi, en verimli olduğunuz günlerdir. Bunu anlamanın bir yolu, her gün vücut sıcaklığınızı kontrol etmek ve not etmektir. Birçok kadında, yumurtlamadan kısa bir süre önce vücut sıcaklığında ani bir artış görülür. Bu da, yumurtladığınızı gösteren bir işaret olabilir. Ayrıca her gün, akıntılarınızı kontrol edebilirsiniz, yumurtlama döneminde renk ve dokuda da değişiklik görülecektir.

Ne İşe Yarar?

 

Yumurtlama dönemi hesaplama yöntemi, yumurtladığınız günü tahmin etmenize yardımcı olacak ve partnerinizle cinsel ilişki yapmanız gereken en verimli günlerinizi hesaplayacaktır. Bu yöntem, ilk hamilelik belirtilerini ne zaman göreceğinizi de gösterir. Ne zaman yumurtladığınızı bilmek, hamile kalmaya çalıştığınız dönemde, bilmeniz gereken en önemli bilgilerdir.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
1 yorum
  1. Duru diyor

    Hocam ellerinize kollarınıza sağlık. Bende uzun zamandır yumurtlama dönemini hesaplama yöntemini arıyordum. İnşallah doğru bir şekilde hesaplayabilirim. Teşekkür ederim.

Cevap bırakın