Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Çocuk Beslenmesinde D Vitamini

0 676

D vitamini, çocukların sağlığı ve gelişimi için çok önemlidir. Çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu D vitamini miktarını, hangi kaynakların en iyisi olduğunu, çok az ya da çok fazla almamanın nasıl önleneceğini öğrenmek istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin! 

D Vitamini Neden Önemli? 

D vitamini vücudun kalsiyum gibi mineralleri emmesine yardımcı olur ve güçlü dişler ve kemikler oluşturur. Yapılan bir araştırmaya göre; D vitamini eksikliği, yalnızca raşitizme neden olmaz, aynı zamanda çocuğun genetik olarak programlanan boy ve kemik kütlesine ulaşmasını da engelleyebilir.  D vitamini ayrıca, bağışıklık sisteminin düzenlenmesi, insülin üretimi ve hücre büyümesi dahil olmak üzere vücuttaki diğer birçok işe sahip bir hormon işlevi de görmektedir.

Çocuğumun Ne Kadar D Vitaminine İhtiyacı Var?

1 yaşına kadar olan bebeklerde, günlük 400 IU’ya ihtiyaç vardır. Bebeğiniz 1 yaşın üzerindeyse, günlük 600 IU D vitaminine ihtiyaç duyar. Ancak unutmayın; çocuğunuzun her gün yeterli D vitamini alması gerekmiyor. Bunun yerine, önerilen miktarı birkaç gün veya hafta boyunca ortalama olarak almayı hedefleyin.

En İyi D Vitamini Kaynakları Nelerdir?

Güneş ışığı vitamini olarak da bilinen D vitamini, vücut güneşe maruz kaldığında üretilebilir. Ancak, çocuğunuzun vücudu güneş ışınlarını engelleyecek kıyafetler ve güneş koruyucular ile kaplıyken, vücudu D vitamini üretemez. D vitamini üretimini engelleyen diğer faktörler; duman, bulut, koyu cilt ve coğrafi konumdur. Bir kişinin önerilen miktarda D vitamini elde edebilmesi için güneşte ne kadar vakit geçirmesi gerektiğini tahmin etmek zor olsa da, bazı araştırmacılar sabah 10 ile öğleden sonra 3 arasında, 30 dakika dışarıda vakit geçirilmesi gerektiğini söylüyorlar. Bu güneşe maruz kalma, haftada en az 2 kez yapılmalıdır. D vitamini, bazı besinlerden de elde edilebilen bir besindir. En iyi D vitamini kaynağı besinlerden bazılarını şöyle listeledik:

  • Somon,
  • Süzme yoğurt,
  • Konserve ton balığı,
  • Portakal suyu,
  • Tam yağlı, az yağlı ve yağsız süt,
  • Müsli,
  • Uskumru,
  • Yumurta sarısı,
  • Tereyağı

Çocuğunuz bu besinleri; yaşına ve iştahına göre, önerilen miktarlardan daha fazla ya da daha az tüketebilir. Bu nedenle, ne kadar yemesi gerektiğini planlarken, bu faktörleri de göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Bebeklerde İnek Sütüne Geçiş: Nasıl ve Ne Zaman Tanıtılmalı?

Bebekler, inek sütünü kolayca sindiremezler. İnek sütü, bebeğinizin henüz olgunlaşmamış böbreklerini yorabilen, yüksek miktarda protein ve mineral içerir. Ayrıca inek...

Kapat