Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Hamile Kalmanızı Kolaylaştıracak Öneriler

0 692

Nasıl daha hızlı hamile kalacağınızı mı merak ediyorsunuz? Her şey, romantik bir atmosfer ve kokulu mumlardan ibaret değildir! 

Doğurganlığınızı etkileyebilecek pek çok şeyi yaparak geçen yıllardan sonra, bebeğinizin olması için hazır olduğunuza karar verdiğiniz an, hızlı bir şekilde bebeğiniz olsun istersiniz. Ancak, bu her zaman mümkün olmayabilir. Yine de, hamile kalmayı sağlayan hızlı bir yol sağlayacak sihirli bir hap ya da özel iksir olmasa da, vücudunuzu sağlıklı bir hamilelik için hazırlamak için yapabileceğiniz şeyler vardır. Peki, daha hızlı hamile kalmak için yapabilecekleriniz nelerdir?

Doktorunuzdan Randevu Alın

Doğum kontrol yönteminizi bırakmadan önce, bir doktor kontrolünden geçmelisiniz. Bebek yapmayı planlıyorsanız, denemeye başlamadan yaklaşık 6 ay önce muayene olmalısınız. Bu süre, çok erken gibi görünebilir; ancak her şeyin doğru olduğundan emin olmak için oldukça önemlidir.

Doğum Kontrolünü Bırakın

Doktorunuz, tercih ettiğiniz doğum kontrol yönteminizi gözden geçirecek ve hormonlarınızın normal seviyelere geri dönmesi için ne kadar süre alacağı hakkında bilgi verecektir. Örneğin, doğum kontrol haplarını kullanmayı bıraktıktan sonra, birkaç hafta sonra yumurtlama genellikle yeniden başlar. Aşı yaptırıyorsanız, yumurtlama 9 ay ya da daha uzun sürebilir.

Gerekli Testleri Yaptırın

Doktorunuz, tıbbi geçmişinizi gözden geçirmek isteyecektir. Tiroid hastalığı gibi doğurganlığınızı etkileyebilecek herhangi bir durum varsa, onun hakkında bilgilendirecektir. Örneğin, yüksek tansiyonunuz varsa, hamile kalmadan önce hastalığı kontrol altına almanız gerekir. Bununla birlikte, ailenizin tıbbi geçmişine bağlı olarak, doktorunuz bazı testler yapmak isteyebilir.

Yumurtlama Zamanınızı Öğrenin

Bir adet döneminin ilk günündeki sonraki dönemin başlangıcına kadar sayın. Yumurtlama, bir kadının adet döngüsünün son gününden yaklaşık 14 gün önce gerçekleşmektedir. Bu nedenle, eğer 28 günlük normal bir adet döngünüz varsa, yumurtlama muhtemelen 14. günde meydana gelmektedir. Yumurtlama zamanları, en bereketli olduğunuz günlerdir. En verimli olduğunuz günleri öğrenmek için, bir yumurtlama tahmin uygulaması kullanabilirsiniz.

Alışkanlıklarınızı Değiştirin, Hemen!

Daha az içki içmek, birkaç kilo vermek, düzenli olarak egzersiz yapmak gibi yeni yıl kararlarınızı yeniden gözden geçirmek için ideal bir zaman. Bu süreçte, hayatınızı tamamen değiştirmeniz gerekmiyor; ancak hamilelik testi yapmadan önce sağlıklı olmak isteyeceksiniz. Örneğin, kilo fazlalığınız varsa, mevcut kilonuzun yüzde 5 ila 10’u kadar bir kayıp bile gebe kalma şansınızı artıracaktır. Sigara içiyorsanız en kısa zamanda bırakmanız önerilir. Ayrıca, alkolü bırakmak için de iyi bir zamandır. Bunlara ek olarak; kola, kahve, çay ve her gün alabileceğiniz kafein miktarını azaltmak da iyi bir fikirdir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklarda Dişleri Güçlendiren Besinler

"Ne yerseniz o olursunuz" sözünü muhtemelen duymuşsunuzdur. Aynı durum, çocuğunuz için de geçerlidir. Besinler, ağız sağlığı konusunda hayati bir öneme...

Kapat