Take a fresh look at your lifestyle.

Anne Sütü İhtiyacı Hesaplama

2

[GENCSaglik form=”AnneSutuIhtiyaciHesaplama” renk=”Mavi”]

Anne sütü, yenidoğan bebeğinizin aldığı tek besindir. Bebeğinizin tam olarak beslenmesi için, her gün yeterli miktarda anne sütü aldığından emin olmanız gerekir. Peki, bebeğinizin ne kadar anne sütüne ihtiyacı olduğunu nereden bileceksiniz? Özellikle çalışan bir anne olduğunuzda, bebeğinizin günlük anne sütü ihtiyacını bilmeniz de önemlidir. Bebeğinizden uzakta olduğunuzda, yenidoğan bebeğiniz için anne sütü sağlamanız gerekebilir. Anne sütü ihtiyacı hesaplama yöntemi, bebeğinizin her beslenmede ihtiyaç duyduğu süt miktarını belirlemenize yardımcı olur.

Bebeğimin Ne Kadar Süte İhtiyacı Var?

Anne sütü ile beslenen bebekler, formül sütü ile beslenen bebeklere oranla daha az miktarda süt tüketirler. Yapılan bir araştırmaya göre, yeni doğmuş bir bebeğin, ilk 24 saatlik süreçte ortalama olarak 8-12 kez beslenmeye ihtiyacı vardır. Anne sütünün ortalama alım miktarı, 1-6 ay arasında olan bebekler için, günlük yaklaşık 750 ml civarındadır. Bebeğinizin her gün, günde kaç kez beslendiğine bağlı olarak, her bir şişe başına gereken süt miktarını belirleyebilirsiniz. Yani, bebeğiniz günde 9 kez besleniyorsa, biberon başına ortalama süt miktarı 83.33 ml civarında olacaktır. Bebeğiniz dünyaya geldikten 5 gün sonra, süt alımı bir miktar daha artabilir. Daha sonra, 6. aya kadar neredeyse sabit kalır. Bu nedenle, 6 aya kadar olan bebekler için aynı miktarda süt vermeniz gerekir, endişelenmeyin. Burada önemli olan, bebeğinizin süt alımını diğer bebekler ile karşılaştırmamanızdır. Bebeğiniz mutlu ve sağlıklı olduğu sürece, her gün yeterli miktarda süt alıyordur.

Bebeğinizin Yaşı ve Her Beslenmede Alması Gereken Süt Miktarı

 • 1.gün : 7 ml (1 çay kaşığı)
 • 2 gün: 14 ml (3 çay kaşığından daha az)
 • 3. gün: 38 ml
 • 4. gün: 58 ml
 • 7. gün: 65 ml

Bebeğinizin Kilosuna Göre Günlük Süt İhtiyacı

2 kilo: 313 ml

2.5 kilo: 391 ml

3 kilo: 469 ml

3.5 kilo: 548 ml

4 kilo: 626 ml

4.5 kilo: 704 ml

5 kilo: 782 ml

5.5 kilo: 861 ml

6 kilo: 939 ml

6.5 kilo: 1000 ml

6. Aydan Sonra Bebeklerin Günlük Anne Sütü İhtiyacı

Bebeğiniz katı gıdalara geçiş yapmaya başladıysa, anne sütü ihtiyacı daha düşük miktarlarda olmaya başlayacaktır. Genel olarak bebekler, 6. aydan itibaren katı gıdalar ile tanışırlar; o zamana kadar anne sütü, sağlıklı olmaları için yeterlidir. Altıncı aydan sonra bile anne sütü, bir bebek için birincil kalori ve besin kaynağıdır.

Bebekler 8. aydan sonra, ortalama olarak günde 3-5 kez anne sütü alırlar ve her bir beslenmede 6-7 gr süte ihtiyaç duyabilirler. Bebeğiniz katı gıdalara geçiş yaptıktan sonra, anne sütü tüketiminde kademeli bir düşüş görebilirsiniz; Ancak, bebeğin en az 2 yaşına kadar anne sütü almaya devam etmesi önerilir.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]
2 Yorumlar
 1. hatice diyor

  Anne sütünün önemini biliyoruz. Fakat benim düşüncem, son zamanlarda yapılan mamalarında anne sütü ile birebir aynı değerlere sahip olduğudur. Teknoloji o kadar ilerlemiş, anne sütünün içinde ne olduğu biliniyor. Buna uygun bir şekilde mama yaptıklarını düşünüyorum.

 2. Saadet diyor

  Anne sütü hesaplaması gerçekten çok iyi olmuş. Yalnız bir şey sormak istiyorum. Erkek ya da kız çocukları için bu değerler aynı mıdır? Yoksa erkek bebekler daha mı fazla anne sütü tüketir?

Cevap bırakın