Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Bebeğim parmağını emiyor? Neden? Zararlı mıdır?

0 618

Parmak emmeyen bebek var mıdır? Bizce çok nadir. Her bebek belli bir dönem parmak emme süreci geçirir. Kimisi diş çıkarırken kimi acıktığında kimi canı sıkıldığında, kimi parmaklarını keşfettiğinde. Yani her bebeğin kaderi parmak emme diyebiliriz. Peki bebeğin parmağını emmesi zararlı mıdır? Parmak emen bebek nasıl engellenir ve bıraktırılır bir bakalım.

İlk aylar da parmak emme

Bebeklerde parmak emme ilk aylarda çok fazla görünür. Parmağı meme olarak algılayabilir. Bebek emme refleksi için sadece parmağını değil, bulduğu her şeyi ağzına götürmeye endekslidir ve bu durum genellikle birkaç aylık gibi bir süreyi kapsar.

Süreklilik haline gelen parmak emme

Özellikle uykuya geçerken parmak emme kabul edilmeyen bir durumdur. Uykuya geçtikten sonra da bebek parmağını istemsizce ağzında tutar ve emmeye devam eder. Bu süre. Devamlı hale gelirse hem mikroplara daha açık hale gelir hem de parmaklarda hacim ve şekil bozuklukları meydana gelmeye başlar. Diş çıkarma döneminde ise dişlerin şekline dahi etki etmeye devam edebilir.

Parmak emme psikolojik midir? Nasıl bırakılır?

Parmak emen evladınız artık bebek değil ve çocukluk dönemine girdi ise parmak emmesine dikkat etmelisiniz. Bu durumda asla onu korkutmak, kızma, vurma gibi eylemlere baş vurarak bıraktırmaya çalışmayınız. Ona huzurlu bir uyku süreci sağlayabilir ve bir süre ritüelini değiştirebilirsiniz. Eğer sizi anlayacak yaşta ise ona zararlarından bahsedebilir ve bırakmasını ya da azaltmasını önerebilirsiniz. Dikkate dildiğinde mutlu olan bebekler ve mutlu anlar yaşayan bebeklerin parmak emmediği gözlemlenmiştir. Eğer ileri yaşta olan çocuğunuz hale parmak emiyorsa o halde bir uzmandan yardım alma zamanı gelmiş demektir.

Parmak emen bebeğe emzik verilmelidir?

Emzik maalesef sürekli kullanımlarda pek de masum değildir. Bebeğiniz emzik ile uyumaya alıştı ise dalmaya başladığı anda hemen ağzından çıkarıp almaya gayret ediniz. Asla o şekilde uykuya geçmesine ve saatlerce o şekilde uyumasına izin vermeyiniz. Yaksa bebek emziği olmadığı durumlarda da parmağını emzik gibi kullanmaya devam edebilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Bebeği sallayarak uyutmanın zararı var mıdır
Bebeği sallayarak uyutmanın zararı var mıdır?

Hadi itiraf ederim bebeğimi asla sallayarak uyutmam deyip uyutmaya başlayan annelerden misiniz? Anı kurtarmak için ya da çok ağlayan bebeğinize...

Kapat