Take a fresh look at your lifestyle.

Tüp Bebek Neden Başarısız Olur?

0

Bebek uygulaması doğal yollar ile evlat sahibi olmayan tüm kadın ve erkeğin en büyük umut dünyasıdır. Bazen tek seferde tutarken bazen 10. Seferde bile hüsrana uğrayanlar vardır. Hatta bazen 10. Seferde bebeklerini kucaklarına alan kişilerin bile sayısı oldukça fazla. Tüp bebek oldukça yıpratıcı bir süreç olsa da ne kadın ne de erkek anne baba olmaktan vazgeçmiyor ve imkanları dahilinde her zaman denemeye devam ediyor. Peki özellikle başarısız olan tip bebek nedenleri nelerdir? Yani tip bebek neden tutmaz bunlara bir bakalım.

Tüp Bebek Neden Başarısızı Olur?

Tüp bebeğin başarısız olmasını aslında 3 ayrı nedene ayrılmıştır. Birinci nedenler ikinci nedenler ve üçüncül nedenler diye. Hekim elbette deneme yapmadan sizlere hiçbir şey söyleyemez. Ne yüzde yüz başarısız olacağını ne de yüzde yüz başarılı olacağını.

Birincil Nedenler

Tip bebek olmamasının en belirgin nedenlerinden biri transfer edilen embriyonun genetik yağısının bozukluğu oluyor. Bunu yanı sıra yumurta gelişimi sırasında kullanılan ilaçların hasta için uygun olmaması, embriyonun gelişmesine rol oynayan ortamların yeterli olmaması ve özellikle embriyonun dış zarında görünen kalınlaşmalar tüp bebeği engelleyen durumlardandır.

İkincil Nedenler

İkincil nedenlerin arasında ise kadınlarda oluşan myom ve polipler, daha önce yapılmış olan kürtajlar nedeni ile kalan yapışıklıklar, rahim bozuklukları, pıhtılaşma fonksiyonları, kadınlarda meydana gelen savunma mekanizma bozuklukları yine tüp bebek başarısını düşürmektedir.

Üçüncül Nedenler

Kadınlarda görülebilen çikolata kistleri tüp bebeğin başarısız olmasına neden oluyor. Bunun yanı sıra iplerde oluşmuş olan enfeksiyonlarda tüp bebeğin başarısız olmasını sağlıyor.

Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığında Ne Yapmak Gerekir?

İlk öncelikle doktorunuz neden başarısız olduğunu araştıracak ve varsa bir problem onun çözümüne yönelik çalışmalar yapacaktır. Bir tüp bebek farklı bir nedenden dolayı uyuşmazken bir diğer neden bambaşka ya da aynısı olabilir. Bu durumda size gereken soğukkanlı olmak ve umudunuzu kaybetmek. Stres yaptıkça işin içinden daha çıkılmaz bir hal oluşabilir. Bu sebeple hem güvenebileceğiniz hem de kendinizi rahat hissedeceğiniz bir tip bebek hekimi ile çalışmayı ihmal etmeyiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın