Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Doğurganlığı Artırmanın 5 Yolu

0 783

Doğurganlığı “ya vardır ya da yoktur” tarzı bir şey olarak mı düşünüyorsunuz? Tekrar düşünün! 

Başarısız sonuçlanan bir deneme sürecinin ardından, birçok çift çocuk sahibi olma konusunda endişelenmeye başlar. Ne yazık ki, çocuk sahibi olmanızı engelleyen pek çok faktör olabilir; çoğu zaman, doğurganlık sorununa neden olan şeyin belirlenmesi zor olabilir. Bir çiftin çocuk sahibi olma şansını arttırmaya yardımcı olacak bazı etkili yöntemler vardır. Bu doğal yöntemler, çocuk sahibi olmaya çalışan tüm çiftler için yararlı olabilir. Doğurganlığınızı ve hamile kalma şansınızı artıracak bu pratik önerileri denemeye ne dersiniz?

İki Kişilik Yemeğe Başlayın

Bebeğinizi beslemeye başlamadan önce kendinizi beslemeniz gerekir. Genel sağlığınız için iyi bir beslenme alışkanlığı, hamilelik için de iyi olacaktır. Tam tahıllar yönünden zengin yiyecekler ve her gün rengarenk sebze ve meyveleri seçerek başlayın. Ayrıca, omega-3 yağ asitleri yönünden zengin olan besinleri de unutmayın. Haftada 1-2 kez somon yemek, omega-3 elde etmenin harika bir yoludur. Bu süreçte; trans yağlardan kaçının, hayvansal kaynaklardan çok bitkisel kaynaklardan protein almayı deneyin ve günde 1 porsiyon tam yağlı süt ürünleri tüketmeye çalışın.

Kilonuza Dikkat Edin

Önemli ölçüde düşük ya da fazla kilolu olmak, doğurganlığı olumsuz yönde etkileyebilir. Düşük kilolu kadınların hamile kalması, normal ağırlıkta olan bir kadına göre dört kat daha uzun sürer. Aşırı kilolu olan kadınların da insülin direnci olabilir; bu da vücutta çok fazla insülinin olduğu ve adet döngüsünü bozduğu anlamına gelir. Çok zayıfsanız, birkaç kilo almak bazen yumurtlama ve adet döngüsünün düzelmesine yardımcı olabilir. Fazla kiloluysanız, mevcut ağırlığınızın %5-10’unu kaybetmek de aynı şekilde etkilidir.

 

Kafein ve Alkol Alımını Sınırlandırın

Kafein ve doğurganlık ilişkisi, hemen hemen her yıl tekrar tartışılan bir konudur. Bu konuda araştırmalar hala devam ediyor; ancak şuanda çoğu uzman, kafein tüketimini günlük 200 ml’nin altında tuttuğunuz sürece, doğurganlığı etkilemediği konusunda hemfikirdir. Alkol konusunda ise, herkes hamilelik döneminde bunun bırakılması gerektiğini bilir. Aşırı alkol tüketimi; adet düzensizlikleri ve anormallikler ile ilişkilendirilmektedir. Alkol ayrıca, östrojen seviyelerini de etkileyebilir.

Sakin Kalın

Daha önce duymuşsunuzdur; ancak evet, stresle başa çıkmanız gerekiyor! Stres, üreme sistemini geçici olarak durdurabilen stres hormonunu arttırabilir. Bazı kadınlar, yoga ve meditasyon ile endişe ve gerginliği hafifletmektedir. Bazen de, stresi kontrol altına almak için profesyonel yardım almanız gerekebilir.

Sigarayı Bırakın

Sigarayı bırakmak için iyi bir neden ister misiniz? Sigara içen kadınlar, diğer kadınlara göre ortalama 2 yıl daha erken menopoza giriyor. Tek başına sigara içmek bile, üreme sistemi için zararlıdır. Sigara kullanımı, düşük riskini de artırmaktadır. Eğer eşiniz sigara içiyorsa, o da bırakmalıdır; sigara, sperm sayısını ve kalitesini de azaltmaktadır. Yani, hamile kalmak ve sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek istiyorsanız, her ikinizin de hemen bırakması gerekir.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuğunuza Para Biriktirme Alışkanlığı Edindirin

Çocuğunuz, hayatı boyunca birçok mali karar ile karşı karşıya gelecek; örneğin üniversiteye başladığında kredi kartı teklifleriyle karşılaşacak ya da daha...

Kapat