Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Hamile Kalmadan Önce Yapmanız Gereken Sağlık Değişiklikleri

0 535

Bebeğinizin sağlıklı kalmasını sağlamak, hamile kalmadan çok önce başlar. Başarılı bir hamilelik süreci geçirmeyi düşünmeden önce, bazı alışkanlıklarınızda değişikliğe gitmeniz gerekebilir. İşte onlardan bazıları…

Doğum Kontrol Hapı Kullanmayı Bırakın

Hamile kalmadan önce, doğum kontrol hapı kullanımını sona erdirmeniz gerekiyor. Ancak bebek sahibi olmak; doğum kontrol hapını bırakmak ve bir hafta sonra hamile kalmak kadar kolay değildir. Hamile kalmadan önce, iki adet döngüsünden önce kullanmayı bırakmalısınız.

Kilonuza Dikkat Edin

Bu konuda yapılan çalışmalar; hem zayıf hem de aşırı kilolu olmanın, doğurganlık ve bebek sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabileceğini göstermektedir. İdeal kilonuzun ne olduğunu ve ona ulaşmak için neler yapmanız gerektiğini belirlemek için doktorunuza danışın.

Spor Yapın

İdeal kilonuzda olsanız bile; hamile kalmadan önce ve hamilelik döneminde, fiziksel olarak aktif olmanızın faydaları oldukça fazla. Bu süreçte ne kadar aktif olursanız, hamilelik süreciniz ve doğumunuz da o kadar kolay olacaktır. Hamileyseniz, aşırıya kaçmadığınızdan da emin olmalısınız.

Kafein Alımını Sınırlandırın

Kafeinin doğurganlık ve hamilelik üzerindeki etkileri araştırılmaya devam etmektedir. Bazı çalışmalar, hamilelikte kafein tüketiminin, düşüğe neden olabileceğini göstermektedir. Riskleri arttırmaktan kaçınmak için, kafein alımını günlük 200 mg ile sınırlandırmaya özen gösterin.

Sakin Olun

Stres; doğurganlığı, hamileliği ve bebeğinizin sağlığını etkileyebilir. Her gün kendinize vakit ayırmak; örneğin egzersiz yapmak, günlük tutmak, masaj yaptırmak, eşinizle konuşmak ve iyi uyumak, rahatlamanızı sağlayabilir. Stres yönetimi ile ilgili sorun yaşıyorsanız, bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Folat Alımını Arttırın

Annenin yeterli miktarda folik asit alması; bebekte görülebilecek doğum kusurlarının önlenmesine yardımcı olabilir. Anne adayının her gün 400 mg folik asit alması ve folat yönünden zengin yiyecekler tüketmesi bebek sağlığı için oldukça önemlidir. Folat alımını arttırmak için; koyu yeşil yapraklı sebzeler, taze fasulye, portakal, tam tahıllar yönünden zengin bir beslenme uygulayabilirsiniz. Uzmanlar, anne adayının, hamile kalmadan 3 ay önce folik asit alımını arttırması önerilmektedir.

Beslenme Programınızı Gözden Geçirin

Siz ne yiyorsanız, bebeğiniz de odur. Hamileliğinizi doğru bir şekilde başlatmak istiyorsanız; meyve, sebze, tahıl, yağsız protein ve süt ürünleri içeren bir beslenme programı oluşturmalısınız. Hamilelik döneminde; şekerli ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalı ve yeterli sıvı aldığınızdan emin olmalısınız.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelikte Kahvaltı İçin 6 Besleyici Öneri

Kahvaltı önemlidir, hamilelikte daha da önemlidir; bu nedenle bir kral gibi yapılmalı! Hamilelikte kahvaltı yaparken, bu kolay ve besleyici seçenekler...

Kapat