Take a fresh look at your lifestyle.

Hamilelikte Nasıl Uyunur? Gebelikte Rahat Uyumanın Yolları

0

Hamileliğinizin ilk 3 ayında çıkmayan göbeğiniz ile rahat bir uyku çekebilirsiniz; ancak göbeğiniz büyümeye başladıkça gece uykuları da zindana dönmeye başlıyor olacak. Özellikle karnınız iyice belirginleştikten sonra yani ortalama 7. aydan sonra gebe kadın uyku sırasında oldukça zorlanıyor. Buna bir de yaz dönemi eşlik edince bazen dayanılmaz zorlukların olduğunu da söyleyebiliriz.

Büyüyen bir karın ile uyumak elbette çok zor. Sırt üstü uyuduğunuzda sırt ağrısı yaşayabilirsiniz. Yüzüstü uyumanızın zaten imkanı yok. Yapmanız gereken sağa ve sola dönerek uyumak olacak. Bu özellikle bu şekilde uyku çekemeyenleri zorluyor olsa da başka bir çareniz yok gibi duruyor. Peki büyüyen karın ile gebeler nasıl daha rahat yatabilir bir bakalım

Gebeler İçin Uyku Yastıkları

Gebe uyku yastıkları son yıllarda iyice popüler oldu. Karın bölgesine gelen kısmın oyuk olduğu bu yastıklar normal yastıkların boyutlarında değil elbette. Oldukça büyük ve geniş olması sizin rahatlığınızı sağlıyor olacaktır. Ortalama 100 liraya gebe yatağı ya da gebe yastığı olarak satılan bu ürünleri tercih edebilir. Eğer bunları alacak fırsatınız ya da gücünüz yoksa başka ne yapabiliriz bir de buna bakalım.

Yastık Önerileri

Gebelikte yastığınız çok yüksek ya da çok basık olmamalı. Dikkat etmeniz gereken sadece başınızın ucunu değil, başınızın boyun kısmının yarısına kadar gelecek şekilde yastıkta yer almasını sağlamak olacak. Bu şekilde gebelikte daha az bel ağrıları yaşarsınız. Birçok gebe sabahları kalktığında bellerinin çok ağrıdığını şikayet ediyor. Aslında bunun ana nedeni şişli escort az önce bahsettiğimiz durum. Yastığa tam olarak yerleşirseniz ve biraz yastığın yukarınsa yer alırsanız bel ağrılarınızın azaldığını görebileceksiniz.

Yastık İle Destek

  • Dilerseniz yumuşak bir yastık ile hafif göbek altına destek yapabilir ya da bacak aranıza alarak destek yapıp yatabilirsiniz.
  • Ilık duş
  • Uykunuzu daha hızlı bir şekilde getirmeye yarayan ılık bir duş gebeler için mutlaka uyku öncesi önerilmelidir.

Gebelerin Daha Rahat Uyuması İçin Öneriler

  • Yatmadan en az 4 saat önce yemeyi kesiniz.
  • Ilık süt içmek sizi rahatlatabilir.
  • Yürüyüşler gece daha iyi uyumanızı sağlayacaktır.
  • Sakinleştirici müzik eşliğinde uyuyabilirsiniz.
  • Ara ara yer değiştirerek uyumayı deneyebilirsiniz.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın