Take a fresh look at your lifestyle.

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır?

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır?

2

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır?

Annelik duygusunu ilk kez tadacak olan anneler için banyo macerası her zaman zor ve ürkütücü gelmiştir. Aile büyüklerinden yardım alınarak bebeklerin yıkanmasında bazı püf noktalar vardır. Yeni doğan bebek mevsimine göre bazı aralıklarla yıkanıp temizlenmesi gerekir. Yeni doğan bebeğin kolayca yıkanması için bilinmesi gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Yeni doğan bebek nasıl yıkanır?

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır?

Yeni Doğan Bebeklerin Banyo Maceraları

Yeni doğan bebek yıkanma aşamasında gergin ve huzursuz olabilir. Bu huzursuzluğu en az indirmek için bazı faktörleri uygulamanız gerekecek. Bebekler yıkanmadan önce mutlaka bazı hazırlıkların öncesinde yapılması şarttır. Üşümemesi için yeni doğan bebek nasıl yıkanır?

 • Bebeğin kıyafetleri çıkarılmadan önce banyo küveti hazırlanmalı ve doldurulmalıdır.
 • Oda sıcaklığı en az 37 santigrat derecede olması gerekir.
 • Bebeği yıkarken gerekli olan malzemeler mutlaka el atına alınmalı yıkarken zaman kaybedilmemesi gereklidir.
 • Suyun sıcaklığı el dirseği aktırılarak kontrol edilmesi gerekir. (Dirseğin suyun sıcaklığı ile yanmaması gerekir)
 • Suyu ilk önce ayak kısımların başlayarak dökülmeli ve yavaş olunmalıdır. Baş taraf avuç içine gelecek ve diğer el ise gövde kısmını kavrayacaktır. Daha rahat banyo için küvet filelerinden yardım alabilirsiniz.
 • Bebeğin gövdesi nazikçe yıkandıktan sonra bacak araları, elleri ve ayakları sabunlu su ile iyice temizlenmelidir. Burun ve kulak kısmına su kaçırmamaya özen gösterin. Suyun ve şampuanın yüzüne gelmesine dikkat edin. Yüzüne gelen su rahatsızlık vereceğinden bebeğiniz huzursuz olur. Baş kısmı şampuanla yıkanarak hemen ılık havluya sarılmalıdır.
 • Banyosu biten yeni doğan bebek hızlıca giydirilmelidir. Çeşitli bebek yağları ve losyonlarda sürülebilir.

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır?

Bebeğe Banyo Yaptırılırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Bebek küvetinde banyo yaptırılıyorsa asla onu yalnız bırakmamanız gerekir. Suya düşme ihtimali olduğundan dolayı boğulma riski ile karşı karşıya kalabilir. Yeni doğan bebek nasıl yıkanır makalelerini sıklıkla okumanız ve uygulamanız gerekebilir. Bebeğin yıkama esnasında göz, kulak ve burun kısımları dikkatlice ve kısa süreli kapatılması gerekir. Elinizle kapatacağınız kulakları sudan etkilenmez ve bir sorun oluşturmaz. Suyun sıcaklığı da iyi şekilde ayarlanması gerekir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
2 Yorumlar
 1. saime diyor

  Aslında çok önemli olarak lanse ediliyor ama gerçekten de hiçbir önemi yok. Sadece annenin panik yapmaması lazım. Onun dışında çokta büyütülecek bir olay olduğunu düşünmüyorum.

 2. sıdıka diyor

  Yeni doğan bebeği yıkarken, ilk dikkat edilmesi gerekenlerden biri de kullanılan materyallerdir. Tamamen organik ve bebeğin cildine zarar vermeyecek markalar kullanmakta yarar var. Elbette bunların fiyatı biraz pahalı ama bilinmedik markalar kullanıp, bebeğimizin cildine zarar gelmesinden iyidir.

Cevap bırakın