Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Bebekler Ne Zaman Ayağa Kalkmaya Başlar?

0 1.296

Yerde otururken, hareketlenmek ve ayağa kalmak, bebekler için eğlenceli ve heyecan verici dönüm noktalarıdır. Ayağa kalmak, bir bebek için yürümek için bir başlangıçtır ve bebeğinizin çok daha hareketli hale geleceğinin bir göstergesidir. Bebekler, yaş gruplarına göre genellikle şunları yapabilir:

  • 6.5-8. ay aralığında, ayağa kalkma ve bir şeylere tutunma,
  • 8-10. ay aralığında, ayakta durma,
  • 9-11.5 ay aralığında, birkaç saniye boyunca ayakta durma,
  • 10-14. ay aralığında, tek başına ayakta durma becerisine sahip olmalıdır.

Yine de bu, tüm bebekler için geçerli olan bir aralık değildir. Bebeklerin %25-90’ının ayağa kalkma ve ayakta durma zamanları değişiklik gösterir. Bu nedenle, bebeklerin %10’unda biraz daha uzun sürebilir ve birkaç hafta ya da birkaç ay sonunda, bu kilometre taşlarını o da karşılayabilir.

Bebeğim Neden Hala Ayağa Kalkmıyor?

Bebeğin ilk kez ayağa kalktığı ya da bir adım attığı anı görmek, bir anne ve baba için unutulmaz anlardan biridir. Ancak, özellikle de, çocuğunuz diğer gelişimsel dönüm noktalarının çoğunu normalden daha geç bir tarihte karşıladıysa ama yine de sonunda yetiştiyse, o halde ayağa kalkmak için de daha fazla zamana ihtiyacı olabilir. Çocuğunuzun ayağa kalkması ve yürümesini geciktiren bazı tıbbi durumları şunları içerebilir:

  • Beyin felci,
  • Down sendromu,
  • Kas distrofisi,

Bu gibi tıbbi durumlar, bebeğinizin ayağa kalkması ve adım atmasını engelleyebilir. Bebeğiniz 18 aylık olduğunda, doktorunuz; çocuğunuzun ayakta durabildiği, oturabildiği ve tek başına yürüyebileceği konusunda emin olmalıdır.

Bebeklerde Ayağa Kalkma İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Küçük bebeklerin büyük bir bölümü destek verildiğinde ayağa kalkabilir. Çoğu bebek, 13-17 aylık aralığında, ileri doğru adım atabilir. Ayağa kalkmaya başlayan bir çocuk, 14 aylık olduğunda adım atmaya ve yürümeye başlar.

Yukarıda yer alan tıbbi durumlar varsa ya da henüz tanı konulmamış kalça displazisi olan bir bebek, ayağa kalktıktan ya da sizin desteğinizle bir adım attıktan sonra muhtemelen duracaktır. Bebeğinizin, olması gereken zamanda ayağa kalkmadıysa ya da onun iyi bir yürüyüşçü olacağı konusunda endişeleriniz varsa, konuyla ilgili olarak çocuk doktorunuzla konuşabilir ve bir gelişim uzmanından yardım alabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Çocukları Kötü Davranışlara Teşvik Eden Şeyler

Çocuklar; iyi, nazik ve iyi niyetli olmayı öğrendikleri gibi, kötü davranmayı da öğrenirler. Anne ve babaların, çocuklardaki kötü davranışları istemeyerek...

Kapat