Take a fresh look at your lifestyle.

Anne Karnındaki Bebeğin Kalbi Neden Durur?

Anne Karnındaki Bebeğin Kalbi Neden Durur?

1

Anne Karnındaki Bebeğin Kalbi Neden Durur?

Anne karnındaki gelişimi tamamlamak üzere her geçen gün daha çok işlemden geçen bebeğin kalbinin atışlarının sağlıklı olması her anne adayı için önemli bir sağlık göstergesidir. Nedeni ise bebeğin gelişiminde ve yaşamsal faaliyetlerinde bir sorun olmadığının anlaşılması adına önemli bir belirtidir. Bazen ise bir takım nedenlere bağlı olarak anne karnındaki bebeğin kalbi durabilir. Anne adayı bunu hissetmese bile bebek bir süre sonra hareket etmemeye ve anneye rahatsızlık vermeye başladığında doktor kontrolü sonucunda ortaya çıkabilir. Anne karnında bebeğin kalbi neden durur sorusunun cevabı ise birçok faktöre bağlı olarak aktarılabilir.

Kordon Dolanması Bebeğin Kalbini Durdurabilir mi?

Anne karnındaki bebeğin kalbi neden durur sorusunun en belirgin nedeni bebeğe kordon dolanması olarak bilinir. Göbek kordonu olarak adlandırılan kordonun nedeni bilinmeyen bir durumdan dolayı bebeğe dolanması söz konusu olur. Bebeğin yeteri kadar dolaşım sağlamasına ve nefes almasına imkan vermeyen bu durum bebeğin kalbini durdurabilir. Kordon iltihabı denen olasılık da aynı şekilde buna neden olacaktır.

Progesteron Hormonu Neden Önemlidir?

Anne karnındaki bebeğin kalbi neden durur sorusunun erken dönemdeki nedenleri arasında progesteron hormonunun eksikliği sayılabilir. Bu hormon gebeliğin ilk aylarından itibaren gelişmeye başlar. Gelişim sonucunda ise fetüsün sağlıklı kalması ve döngüsüne devam edebilmesi için bu hormonun salgılanması zorunludur. Hormonun az olması fetüsün kalbinin durmasına neden olabilir.

Anne Karnındaki Bebeğin Kalbi Neden Durur?

Sağlıksız Yaşam ve Bebek Sağlığı Arasında İlişki Var mıdır?

Anne adayının hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren sağlıklı beslenmeye her zamankinden daha fazla önem vermeleri gerekir. Çünkü bebeğin sağlıklı olması ile annenin sağlıklı olması arasında yakın ilişki bulunur. Bunun için annenin sigara, alkol veya uyuşturucu kullanması bebeğin kalbinin durmasına bile neden olabilir.

Bebeğin Kalbinin Durmasına Neden Olabilecek Hastalıklar Nelerdir?

Bahsedilen kordon dolanması, hormon eksikliği, enfeksiyonel hastalıklar haricinde anne karnındaki bebeğin kalbinin durmasına neden olan sebepler oldukça fazladır. Kan pıhtılaşmasında meydana gelen bozukluk ve fetüsteki kromozomlarda meydana gelen anormallikler de bebeğin kalbinin durmasına neden olabilecek kadar önemli nedenler arasında sayılmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
1 yorum
  1. fatoş diyor

    Allah düşmanımın başına böyle bir olay vermesin. Gerçekten de evlat acısının tarifi mümkün değildir. Bu yüzden hamilelik periyodu boyunca kendinize ve beslenmenize ekstra özen göstermek gerekir.

Cevap bırakın