Anne ve Bebek İçin Herşey

Anne Sütü Neden Azalır?

Anne Sütü Neden Azalır?

2 174

Anne Sütü Neden Azalır?

Yeni doğan bebekler için en temel besin kaynağı şüphesiz anne sütüdür. Anne sütü mucizesi sürekli anlatılırken yeni doğum yapan anneler bebeklerini sıklıkla emzirmeleri gerekir. Sütün bol olması için yapılması gerekenler yapılmalı ve kesintisiz yeni doğan bebek anne sütü almalıdır. Ancak bazı aksi durumlar gerçekleşerek anne sütünde bazı azalmalar meydana gelmektedir. Yeni doğum yapan annenin anne sütü neden azalır? Sütün azalmasına neden olacak birkaç sebep vardır. Bu etkenler oluştuğunda annenin sütünde önemli derecede azalmalar meydana gelebilir.

Anne Sütü Neden Azalır?

Anne Sütünü Azaltan Nedenler Ne Olabilir?

 • Her anne adayının tek temennisi bebekleri dünyaya geldikten sonra en az 2 yaşına kadar anne sütü almalarıdır. Bunun için gerekli tüm müdahaleler yapılır ve bebekler sağlıkla büyürler. Ancak bazı zamanlarda anne sütü ciddi derecede azalır. Anne sütü neden azalır?
 • Annede sürekli bir kaygı hali ve depresyon tavırları olduğunda süt azalır.
 • Yeterli ve dengeli beslenilmediğinde anne sütünün azaldığı açıkça görülmektedir. Bu nedenden dolayı gün içerisinde yeterli sıvı, protein ve kalsiyum alımına dikkat edilmesi gerekir.
 • Sürekli sıkıntı ve stres hali de azaltan etkenler arasındadır.
 • Kullanılan doğum kontrol hapları annelerin sütünü azaltarak bebeğin eksik beslenmesine sebep olmaktadır.
 • Düzensiz ve uzun aralıklarla emzirme anne sütünün azalmasına nende olur. Bebekler düzenli ve sık emzirildiğinde anne sütü azalmaz aksine artar.
 • Göğüs kısmında ani gelişen Mastit meme dokusunu bozduğundan dolayı anne sütü maalesef azalır. Anne sütünde olan pıhtılaşma ve topaklaşma mastit hastalığının belirticisidir.
 • Hormonal bozukluklar sebebiyle anne sütü azalır.
 • Çeşitli ilaç kullanımları da sütün azalmasına ve kalitesizleşmesine neden olur.
 • Annede gelişen tiroit rahatsızlığı sütü azaltır.

Anne Sütü Neden Azalır?

Anne Sütü Kalitesizleşir mi?

Anne sütünün bebeğe verilmesinden daha doğal hiçbir durum olamaz. Anneler, bebeklerine süt verirken bebeklerinin aldıkları kiloyla doğru orantılı sütlerinin kalitesini de ölçebilirler. Kalitesiz süt, bebeğe kilo aldırmaz. Yeterli beslenilmediğine ve ilaç kullanımları olduğunda sütün kalitesi düşer ve bebeğin kilo almasına ve gelişmesine engel olur. Anne sütü neden azalır sorusunun yanında kalitesizleşmesi de önemlidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
 1. saadet diyor

  Anne sütünün azalmasının nedenleri arasında gıdalar olduğu kadar, stres ve moral da çok önemlidir. Bizzat bizim gelinde şahit olmuştum. Sütü az geliyor diye ağladı durdu, kısa bir süre sonra sütü komple kesildi. Ne yaptıysak çare etmedi.

 2. Esra diyor

  Saadet’in dediğine katılıyorum. Stres ve üzüntü başlı başına bir etken… Bu ikisinden uzak durdun mu istediğini ye iç anne sütünü azaltacağını düşünmüyorum. Olay tamamen psikolojik bence…

Cevap bırakın

Önceki yazıyı okuyun:
Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır?
Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır?

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır? Annelik duygusunu ilk kez tadacak olan anneler için banyo macerası her zaman zor ve ürkütücü...

Kapat