Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Çocuklarda Kronik Öksürük

0 519

Soğuk algınlığı olabilir mi? Astım? Ya da tamamen başka bir şey mi? Çocuğunuzda geçmeyen öksürük varsa, uzmanların bu önerileri yardımcı olabilir!

Soğuk Algınlığı Olabilir Mi?

Muhtemelen. Çocuklarda öksürüğün en yaygın nedeni, 100’den fazla soğuk virüsün birinden bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Çocuğunuz virüs nedeniyle ateşi biraz yükselebilir ve öksürmeye başlayabilir. Çocuklar, genel olarak yılda 8-10 kez soğuk algınlığı geçirir ve 5-7 gün içerisinde geçer.

Çocuğunuz nefes almakta zorlanıyorsa ya da belirtiler giderek kötüleşiyorsa, doktorunuzu durumdan haberdar edin. Bunun dışında, çocuğunuza su, sıcak çay gibi bol miktarda sıvı verin. Bu süreçte; boğazını tahriş edebilecek gazlı içeceklerden ve portakal, greyfurt gibi meyve sularından uzak durun. Ayrıca, doktorunuzun önermediği soğuk algınlığı ve öksürük ilaçlarından kaçının; bunları başka ilaçlarla birleştirirseniz, üst üste ilaç kullanımından aşırı doz riskini arttırabilirsiniz. Uzmanlar, 6 yaşın altındaki çocuklara öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarını önermemektedir, onun yerine doğal öksürük ilaçlarını deneyin.

Sinüzit Olabilir Mi?

Çocuğunuzun öksürüğü 10 günden daha uzun sürerse ve herhangi bir iyileşme belirtisi göstermiyorsa; burun akıntısı sarımsı-yeşil ise, çocuğunuz sinüzit olmuş olabilir. Sinüzit ile kronik öksürüğe ek olarak; göz çevresinde koyu halkalar, ağız kokusu, enerji düşüklüğü ve şişlik olabilir. Yaşı daha büyük olan çocuklarda baş ağrısı şikayeti görülebilir. Düşük dereceli sinüs enfeksiyonu bile hiç bitmeyen bir öksürüğe neden olabilir.

Birkaç gün geçtikten sonra çocuğunuz daha iyi görünmüyorsa, doktorunuz farklı bir antibiyotik ya da başka bir ilaç türüne ihtiyaç duyabilir. Sıcak kompresler, çocuğunuzda baş ağrısı ve yüz ağrısına yardımcı olabilir. Doktorunuz; sizi bir kulak burun boğaz uzmanına yönlendirebilir.

Alerji Olabilir Mi?

Evet, olabilir. Çocuğunuzun öksürüğüne kaşıntılı burun ve gözler de eşlik ediyorsa, geçmeyen öksürüğünün nedeni alerji olabilir. Alerji, vücudun, çoğu insan için genellikle zararsız olan bir alerjene karşı tepkimesidir. Alerjen maddeler; iltihap ve tıkanıklığa ve öksürüğe neden olan kimyasal maddelerin salınımını tetikler. Alerji, mevsimsel olabilir ya da evcil hayvanlar, toz ve küf gibi alerjenlerde tüm yıl boyunca görülebilir.

Çocuğunuzun öksürüğünün nedeni alerji ise, doktorunuz burun spreyi önerebilir. İşe yaramıyorsa, doktorunuz farklı ilaçlar da önerebilir. İnatçı öksürük, burun alerjilerinin ayırt edici bir özelliği olabilse de, uzmanlar, ilaçların öksürüğü hafifletmede etkili olduklarına dair kanıt olmadığını ve bazen semptomları daha da kötüleştirebileceğini belirtiyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuğum Teknoloji Bağımlısı, Ne Yapmalıyım?

Genel olarak bir gencin günü; ödev yaparken bile mesajlaşma, oyun oynama, video izleme ve birden fazla sosyal medya ağında gezinmeyi...

Kapat