Take a fresh look at your lifestyle.

Bebeklere Nasıl Pasaport Çıkartılır?

0

Yurt dışı seyahati yapmaya karar verdiniz. Ancak ailenizin yeni üyesinin pasaportu mu yok?

İşte sizler için bu yazımızda Bebeklere nasıl pasaport çıkartılır?, Bebek pasaportu nedir?, Bebek pasaportu için hangi evraklar gereklidir? Bebek pasaport ücretleri nedir? Pasaport defter ve harç bedeli nereye ödenir?, Pasaport Teslim Süresi Nedir?, konularını derledik.

 

Bebek-Çocuk Pasaportu Nedir?

Pasaport, yurt dışı seyahatleri için ülke dışına çıkış yaparken, yetkili kişiler tarafından kontrol edilmesi zorunlu olan bir belgedir. Pasaport çıkarma için yaş sınırı gibi bir durum söz konusu değildir. Bebeğinizin doğmasıyla birlikte pasaport çıkartılabilir. Bebeklerde yaş sınırı olmadan ülke dışına çıkacak olması durumunda pasaportu olması zorunludur.

 

Bebek Pasaportu için Hangi Evraklar Gereklidir?

Pasaport başvurusu sırasında yanınızda aşağıdaki evrakların mutlaka eksiksiz olarak bulunması gerekmektedir.

  • Pasaport harcı için ödenen miktarı gösteren banka dekontu
  • Pasaport başvurusu sırasında ebeveynlerden bir tanesi gelemiyorsa noter onaylı muvafakat belgesi
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Anne ve babanın nüfus cüzdanı ya da geçici kimlik belgesi
  • Bebeğin nüfus cüzdanı ya da geçici kimlik belgesi

Muvafakat Belgesi; bebeğin pasaport başvurusunda anne ve babanın mutlaka olması gereklidir. Ancak herhangi bir sebepten ötürü ebeveynlerden bir tanesinin gelmemesi durumunda noter onaylı muvafakat belgesinin hazırlanarak gerekli evraklar arasına eklenmesi zorunludur. Bu işlem anne ya da babanın birbirlerinden habersiz şekilde bebeğin yurt dışına çıkarılmasını önlemek için yapılmaktadır.

Biyometrik fotoğraf; tıpkı yetişkin bireylerdeki gibi benzer şekilde çekilmektedir. Dikkat edilecek hususlar bebek ve çocuklar için de aynıdır.

*Arka fon mutlaka beyaz olmalıdır.

* Fotoğraf son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır.

*Bebeğin yüzü, düz karşıdan kulakları görülecek şekilde çekilmelidir.

Tüm bu işlemler yerine getirilip gerekli evraklar hazır olduktan sonra Nüfus Müdürlüğünün web sitesi üzerinden bebeğin adı ve T.C kimlik numarası girilerek müsait olduğunuz tarihe istinaden randevu alınır.

Randevu linki; https://randevu.nvi.gov.tr linki üzerinden randevu tarihinizi oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda isterseniz ALO 199 çağrı merkezi aranarak randevu alınabilir.

 

Bebek Pasaport Ücretleri Nedir?

Pasaport ücretleri yine yetişkin bireylerde olduğu gibi bebek ve çocuklarda da aynıdır. Ancak her yıl pasaport harç ücretleri değişmektedir. Güncel pasaport ücretlerine göre ödeme yapılması çok önemlidir.

2020 yılı güncel pasaport ücretleri aşağıdaki tablodaki gibidir,

Pasaport Süresi Harç (TL) Defter (TL) Toplam (TL)
6 Ay 208,30 TL 160,00 TL 368,30 TL
1 Yıl 304,40 TL 160,00 TL  464,40 TL
2 Yıl 497,00 TL 160,00 TL  657,00 TL
3 Yıl 705,90 TL 160,00 TL  865,90 TL
4-10 Yıl 994,80 TL 160,00 TL 1154,80 TL

 

Önemli Not: 18 yaşından küçük bireyler için en fazla 5 yıllık pasaport hazırlanmaktadır. 5 yıl sonrasında çocuğunuz için yeni bir pasaport çıkarma işleminde bulunmanız gerekmektedir.

 

Pasaport Defter ve Harç Bedeli Nereye Ödenir?

Pasaport harç defter ücretleri; PTT şubelerine, vergi dairesi müdürlüklerine ve anlaşmalı bankalar vasıtasıyla ödenebilir.

 

Anlaşmalı bankalar listesi için tıklayınız.

 

Pasaport Teslim Süresi Nedir?

Başvuru sonrasında pasaport teslim süresi 5-7 gün arasında değişmektedir. Hazırlanan pasaportlar belirttiğiniz adrese PTT aracılığıyla teslim edilmektedir.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın