Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuklarla Hamilelik ve Doğum Hakkında Nasıl Konuşulur?

0

“Anne, bebekler nereden geliyor?”. Bu soru, en modern ailelerde bile korku yaratabilen bir sorudur. Çoğu zaman bir anne ya da baba, bu soru karşısında ne söyleyeceğine emin olamayacaktır. Çocuğunuz böyle bir soru ile geldiğinde, ona açıklama yapmadan önce kendinize birkaç dakika ayırın. Çayınızı hazırlayın ve çocuğunuzla birlikte, rahatça oturabileceğiniz bir yer bulun. Oturduktan sonra, bu sorunun cevabını açıklamanızda size yardımcı olacak bu önerileri dikkate alabilirsiniz:

Çocuğunuzun Sorduğu Soruya Cevap Verin

Bu tür bir soruyu cevaplamanın önemli noktası, çocuğu dikkatli bir şekilde dinlemek ve onun ne istediğini tam olarak anlamaktır. Örneğin, 3 yaşın altındaki bir çocuk aynı soruyu sorduğunda, içerik genellikle farklı olacaktır. 3 yaşındaki bir çocuk, bebeğin anne karnından nasıl kurtulduğunu öğrenmek isteyebilir, 6 yaşındaki bir çocuk bebeğin nasıl yapıldığını soruyor olabilir. Çocuğunuzu iyi dinleyin ve soruyu yaşına uygun bir şekilde cevaplayın.

Çocuğunuzun Bilmesi Gerekeni Öğrenin

Bir konuşmaya başlamadan önce, temel anlamını oluşturmak en iyisidir. Çocuğunuzun anlama düzeyini belirlemek için birkaç soru sorarak başlayın. Rahatça sohbet etmek, hangi kelimelerin kullanılacağını ve çocuğun anlaşmazlıkları boşluğu doldurma anlayışını nasıl kullanacağı konusunda size bir fikir verecektir. Cevaplarınızı her zaman çocuğunuzun halihazırda kullandığı ve anladığı kelimelerle verin. Çocuğun bilmediği bir kelime kullanırsanız, bunu olabildiğince basit bir şekilde açıklayın. Yanıt ne kadar basit olursa, ek sorulara veya yanlış anlamaya yol açması da o kadar az olasıdır.

Kelimeleri Seçerken Dikkatli Olun

Yanlış kelimeleri veya cümleleri kullanmak bazen çocukları korkutabilir. Örneğin, bebeğin nasıl ortaya çıktığını sorduğunda, kullanacağınız yanlış bir kelime çocuğunuz için endişe verici olabilir ve çocuğunuz dehşete düşebilir.

Bir Kerede Her Şeye Cevap Vermek Zorunda Değilsiniz

Soru ne kadar karmaşık olursa, cevaplamadan önce o kadar düşünmeniz gerekir. Çocuğunuza iyi bir cevap bulmak için biraz zamana ihtiyacınız olduğunu söylemekten çekinmeyin. Eğer yapamıyorsanız, yaşına uygun bir şekilde bebek gelişimini açıklayan bir kitap bulun. Bu şekilde çocuğunuz, anne ile bebek arasındaki ilişkiyi kurabilir. Bu, çocuğunuzla değerli bir anı paylaşmanıza ve doğru yolda ilerlemenize yardımcı olur.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın