Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Hamilelerde kahverengi akıntı olur mu? Neden olur?

1 941

Hamilelik döneminde akıntı diğer zamanlara göre daha fazla görülebilir. Peki akıntının rengi, kokusu önemli midir? Elbette önemlidir. Hamilelikte en çok rastlanılan akıntı türü ise kahverengi akıntı şeklidir. Gebelikte kahverengi akıntım var diyenler için kısa bir araştırma yapmak istedik.

Düzenli kontrol

Eğer her ay düzenli olarak kontrol oluyorsanız zaten korku duymanıza pek gerek olmayacak. Oluşan bir viral enfeksiyon durumunda doktorunuz bunu tahlillerden görecek ve gerekli önlemleri alacaktır. Eğer kahverengi akıntınız fazla ise doktorunuza mutlaka bu durumu belirtmeli ve önlem almasını istemelisiniz.

Hormonsal dengeler

Hamilelik döneminde hormon değişimleri çok fazla olmaktadır. Bu nedenle artan hormon kadında akıntıya neden olmaktadır. Bu akıntı ise daha çok koyu kıvamlı ve kahverengine dönmektedir. Böyle bir durumda korku duymanıza gerek kalmayacaktır.

Enfeksiyonlar

Hamileler maalesef çok çabuk enfeksiyon kapabiliyorlar. Dolayısı ile var olan bir iltihaplanma akıntının oluşmasına ve renginin de kahverengine dönüşmesine neden olabilir.

İlaç yan etkisi

Hamilelik dönemimde doktorunuzun önerdiği ilaç kullanımı yapıyorsanız bunlara bağlı olarak akıntının kahverengi olması beklenebilir.

Gebelik yerleşmesi

Özellikle gebeliğin ilk günlerinde akıntı oluşuyorsa ve bu kahverengi ile pembe renk arasında değişiyorsa bebek yerleşmesi olarak adlandırılabilir. Bu durum bir hafta kadar devam eder ve sonrasında yok olur. Herhangi bir sakıncası yoktur.

Normalde kahverengi akıntı neye işaret eder

 • Peki normal dönemlerde kahverengi lekelenme nelere işaret eder bir bakalım
 • Sistit rahatsızlığı
 • Cinsel yollar ile kapılan mikroplara
 • Rahim ağzında yara olması
 • Pelvis iltihabı
 • Vajinada meydana gelen iltihaplanma
 • Rahim ağzı kanseri
 • Serviks kanseri

Bu durumları da göz nünde bulundurarak hem gebelik döneminde hem de normal zamanlarınızda akıntılarınızı dikkate almalı ve özellikle kokulu ve koyu renkli akıntılar için mutlaka doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz.

Elbette her akıntınız için de kuşku duymaya ve endişe etmenize de gerek yoktur. Bazı kadınlar akıntı ile sürekli karşı karşıya kalırken bir diğer kadında akıntı oldukça az olabilir. Her akıntı ciddi bir rahatsızlığın habercisi değildir ama masum olduğunu da gerekli kontrolleri yaptırmadan bilemezsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
 1. Çocuk Gelişimi Sitelerinde En İyi Seçenek – Yasemin Tecimer

  […] kadrosu ile en ünlü anne ve çocuk platformlarından birisi olan bebekodam.net adresinde ayrıca gebelikte kahverengi akıntı, gebelikte beslenme şekli, gebelikte faydalı vitaminler gibi farklı pek çok içerik konusunda […]

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelikte grip ve nezle! Neler yapılmalı?

Özellikle sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında çok daha sık görülen grip maalesef hamile kadınları da yakalıyor. Hatta onları biraz daha...

Kapat