Take a fresh look at your lifestyle.

Hamilelikte Abur Cubur Tüketimi

0

Hamilelikte Abur Cubur Tüketimi

Hamilelik sırasında anne adaylarının beslenmelerine oldukça fazla önem vermesi gerekir. Bu aşamada bebek gelişimi açısından anne adayı zararlı olan gıdalardan uzak durmalıdır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda hamilelikte abur cubur tüketimi bebeklerin depresif doğmasına neden oluyor. Hatta hamilelikte fazla yağlı ürünler tüketmek bebeğin depresyon oluşmasına neden oluyor.

Anne adaylarının hamilelik sırasında canlarının abur cubur çekmesine mâni olamaması normaldir. Hatta devamlı olarak abur cubur aşerebilirsiniz fakat, sağlıklı bebek gelişimi için mümkün olduğunca hamilelikte abur cubur tüketimini en aza indirmeniz gerekiyor.

Hamilelikte Abur Cubur Tüketimi

Bebeklerin beyninde serotomin hormonunun seviyesinde düşme yaşanıyor ve bu nedenle beyin sağlığı gelişiminde bazı sorunlar ortaya çıkıyor. Yapılan araştırmalara göre bu olumsuz gelişmeler bebeklerde kalıcı izler bırakabiliyor. Dolayısıyla bebekler ileri ki dönemlerde sağlıklı beslenilse bile herhangi bir değişiklik olmuyor. Bebeklerin akıl sağlığının gelişiminde anne adaylarının dengeli ve düzenli beslenmesi ön planda yer alıyor.

Bebeklerin Depresif Olmasını Sağlıyor

Anne adayları eğer hamilelikte abur cubur tüketimi konusunda aşırıya kaçtıkları zaman bebeklerinde depresyon olma ihtimali de artıyor. Hatta hamileliği süresince aşırı yağlı gıda tüketimi de bebeklerin beyin gelişimleri üzerinde olumsuz etkiler bırakıyor. Ne yazık ki bu olumsuz etkiler, bebeğin ileri ki yaşlarında da kendini gösteriyor ve ortadan kalkması mümkün olmuyor.

Hamilelikte Abur Cubur Tüketimi

Oregon Üniversitesi Araştırmaların Sonuçları

Yüksek oranda yağ barındıran gıdaların hamileler ve doğacak olan bebekler üzerinde meydana getirdiği etkiler inceleme altına alındı. Bu araştırma doğrultusunda kullanılan maymunların sayısı 65’tir. Bu maymunların yarısına yüksek yağlı gıdaların bulunduğu beslenme programı verildi. Diğer grup da kontrol grubu olarak bırakıldı.

Maymunlar, doğum yaptıktan sonra yavruları incelenmeye alındı. Ortaya çıkan sonuçlarda yağ miktarı fazla beslenme programıyla beslenen yavruların diğer gruba oranla çok fazla anksiyeteye denk gelindi. Bilim adamlarına göre buna neden olan etken beyindeki serotonin sistemin bozulmuş olmasıdır. Ayrıca bu bozukluklar bebeklerde tedavi edilemez olduğu saptandı. Bu anlamda yenilen tüm gıdalar konusunda annelerin dikkatli olması gerektiği vurgulandı. Hamilelikte yeterli ve dengeli beslenme hem anne hem de bebek için büyük öneme sahiptir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın