Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Çocuğunuzu İhmal Ediyor Olabilir Misiniz?

0 438

Ebeveynler, bir çocuğu ihmal etme fikrini akıllarına pek fazla getirmeseler de, ihmal; bir çocuğun fiziksel ve zihinsel sağlığını etkileyebilir ve uzun vadede sorunlara neden olabilir. İhmal; bir ebeveynin, bir çocuğun sağlık ve güvenliğinin zarar ile tehdit edildiği derecesine kadar gerekli yiyecek, barınma, giysi, tıbbi bakım veya denetim sağlamadaki başarısızlığı olarak tanımlanabilir. Peki, ihmal türleri nelerdir?

Fiziksel İhmal: Bir çocuğun hijyen, giyim, beslenme ya da barınak gibi temel ihtiyaçlarını önemsememek.

Tıbbi ihmal: Gerekli ya da tavsiye edilen tıbbi tedaviyi reddetmek ya da geciktirmek.

Yetersiz Denetim: Çocuğu evde yalnız bırakmak, güvenlik tehlikelerinden korumamak ya da çocuğu bu konuda yetersiz bakıcıya bırakarak ondan ayrılmak.

Duygusal İhmal: Bir çocuğu aile içi şiddete veya madde bağımlılığına maruz bırakmak ya da duygusal bir destek sağlamamak.

Eğitim İhmali: Bir çocuğu okula göndermemek, çocuğun özel eğitim ihtiyaçlarını göz ardı etmek.

Ebeveynlerin büyük bir bölümü, çocuklarını ihmal etmediklerini düşünüyorlar. Ancak, çeşitli faktörler nedeniyle, bazı ebeveynler bir çocuğun ihtiyaçlarını yeterince karşılayamamaktadır. İhmal bazen, temel çocuk gelişimini anlamayan genç bir anne gibi, kasıtsız olabilir. Bir anne, bebeğini ne sıklıkla besleyeceğini ya da altını ne sıklıkla değiştireceğini bilmeyebilir. Ayrıca, ebeveynlerin akıl hastalığı veya madde bağımlılığı sorunları, çocuklarına yeterli bakım sağlamasını engelleyebilir. Alkol bağımlılığı olan bir baba, yürümeye yeni başlayan çocuğunun dışarıda tek başına yürümesini engelleyemeyebilir. Peki, siz de çocuğunuzu ihmal ediyor olabilir misiniz? Aşağıda, çocuğunuzu ihmal ediyor olabileceğinizi gösteren işaretleri bulabilirsiniz;

  • Okulda sık sık devamsızlık,
  • Hava koşullarına uygun kıyafet giymemek ya da uygunsuz giyinmek,
  • Yiyecek ya da para çalmak,
  • Sürekli olarak kirli ya da vücut kokusu olması,
  • Alkol ya da uyuşturucu kullanımı,
  • Diş bakımının olmaması,
  • Çocuğun depresif görünmesi

Bir çocuğun ihmali, her zaman bir anne babanın çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamada başarısız olmasının sonucu değildir. Bazen, maddi olanaklar da bunda etkili olabilir. Bu nedenle, bir ebeveyn, maddi yetersizliklerden dolayı çocuğu ile ilgilenemiyorsa, çocuğun ihtiyaçlarını karşılamada aileye yardımcı olmak için gerekli hizmetler yerine getirilmelidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Her Gün Tüm Aileyi Bir Araya Getirecek Öneriler

Ebeveynlerin yoğun iş hayatı temposu ve öğrencilerin yoğun okul hayatı arasında, günümüz aileleri her zamankinden daha yoğun. Eminim sizinki de...

Kapat