Anne ve Bebek İçin Herşey

Göğüslerim Yara Oldu Emziremiyorum

0 151

Eğer yeni doğan bir bebeğe sahipseniz sık sık “Göğüslerim çok acıyor” lafını edeceks,niz. Herkes, bu sürecin kaderi olduğun inanıyor ama oysa doğru emzirme ile sizler göğüs yarası ya da göğüs sızısı yaşamak zorunda kalmazsınız. Bazı kişiler; “Göğsümden kan geliyor”, “Bebeğimi emziremiyorum” bile diyebiliyor. Bu sürecin ne kadar zor ve ne kadar acı verdiğini ancak yaşayanlar bilir. Bir yandan size muhtaç olan ve beslenmeyi bekleyen aç bebeğiniz, bir yandan etinizden et kopuyormuş gibi olan göğüs ucu ağrısı.

Göğüslerim emzirmekten yara oldu ne iyi gelir diye merak ediyorsanız birkaç sırrı sizler ile paylaşalım.

Doğru emzirme tekniği

Doğru emzirme tekniği o kadar önemli ki. Hem bebeğiniz daha iyi doyacak hem de aynı zamanda sizler doğru emzirme kuralı ile neredeyse hiç göğüs ucu ağrısı çekmiyor olacaksınız. Bunun için göğüs ucunuzun tamamını bebeğinizin ağzına yerleştirmelisiniz. Bebek göğüs ucunuzu çeke çeke emiyorsa çok sancılı bir süreç sizi bekliyor olacak. Bu sebeple her zaman göğsü ve göğüs çevresini tam olarak ağzına yerleştirip emzirmeye devam ediniz.

Göğüs kalkanları işe yarıyor mu?

Oldukça pahalı olan göğüs kalkanları işe yarıyor mu bir bakalım. Göğüs kalkanları göğüs ucunuzun hava almasını sağlıyor ve böylelikle acılarınız daha kolay diniyor ve hatta pek oluşmadan yok oluyor. Özellikle hastane çantanıza göğüs ucu koruyucularını koymanızı öneririz. 30 liraya olabileceği gibi 200 liraya bile kalkan göğüs koruyucu bulabilirsiniz. Her emzirmeden sonra takmalı ve emzireceğiniz zamanda çıkarmalısınız.

Göğüs ucu kremler bebeğe zarar verir mi? Göğüs ucu yaralarını önlemek için mutlaka 15 gün öncesinde göğü uçlarınıza kremi sürmeyi unutmayınız. Erken dönemde başlamanız göğüs ucunuzun alınmasını sağlayacak ve daha az acı ile ilk emzirmelerinizi atlatıyor olacaksınız. Bu kremleri kullandığınız durumlarda da bebeğinizi rahatlıkla emzirebilirsiniz. Hatta üzerinde bile silmeden bebeğinizi emzirebilirsiniz gibi ibareler bulunuyor. Korku duymanıza gerek kalmıyor olacak.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.