Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuğunuzun Üzerine Fazla Titremeyin!

0

Çocuğunuzu bazen çok fazla sıkıyor olabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Anne ve babalar olarak, çocuklarımıza olabildiğince yardımcı olmak için her an onların yanında olmak istiyoruz. İhtiyaçlarının karşılandığından emin olmak ve sağlıklı ve mutlu bir şekilde büyümelerine yardımcı olmak için onlara mümkün olan en iyi koşulları sağladığımızdan emin olmak istiyoruz. Ancak bu konuda yapılan araştırmalar; anne ve babalar çok fazla şey yaptıklarında, özellikle de kendi başına öğrenmeleri gereken çocuklar için bir şeyler yaptıklarında, bunun aslında çocuklara zarar verebileceğini gösteriyor. Araştırmalar ayrıca çocukların üzerine fazla titremenin; çocuğun ben merkezci, aç gözlü ve isteksiz olabileceğini de göstermektedir.

Çocuklarımızın üzerine çok fazla düşüp düşmediğimizi değerlendirmeden önce, bunun tam olarak ne anlama geldiğini bilmek faydalı olacaktır. Peki, ne kadarı fazladır? Çocuklara çok fazla oyuncak almak, aşırı beslemek, kurallara sahip olmamak, kuralları zorlamamak ve çocuklara evde iş yaptırmamak, çocuğunuza çok fazla taviz verdiğinizin bir göstergesidir. Örneğin, bir anne ya da baba, 4 yaşındaki çocuğunu okula gidip gelirken kucağında taşıyorsa, o çocuk muhtemelen sınıftaki arkadaşlarından daha fazla dikkat gerektirecektir. Peki, bu durumda, çocuğunuza orantısız bir sevgi mi göstermiş oluyorsunuz? Çocuğunuza sahip olduğunuzdan ya da karşılayabileceğinizden çok daha fazlasını mı veriyorsunuz?

Çocuğunuza Zarar Veriyor!

Yukarıda sorduğumuz sorulardaki herhangi bir davranışı gösteren anne ve babalar, durumu tersine çevirmek için neler yapabileceklerini merak edebilir. Çocuklara çok fazla taviz vermek, onun için rahatsız edici olabilir. Çocuğunuz; istediği bir şeyi almak için beklemeyi öğrenemez, ben merkezci olur, sorumluluk alamaz ve neyin yeterli olduğunu öğrenemez. Bu durum, ayrıca çocuğunuzu nankörleştirebilir.

Bir çocuğun oyuncağı ya da bir eşyası kırıldığında ya da kaybettiğinde, ebeveynleri onu hemen değiştirirse, çocuk da bir hedefe ulaşmak için uğraşma fırsatını kaçıracaktır. Çocukların çok fazla üzerine düşmek, onların hayattaki hedeflerini bile etkileyebilir. Peki, ebeveynler bu konuda ne yapabilir?

Bu noktada yapabileceğiniz şeylerden biri, ona evde çeşitli görevler vermektir. Gündelik görevler üstlenmek ya da yemeklerin hazırlanmasına yardımcı olmak (bunlar küçük çocukların bile yapabileceği şeylerdir); çocukların kendilerine saygı duymaları ve başkaları hakkında düşünceli olmayı öğretmek gibi pek çok fayda sağlar.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın