Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuklar İçin Oyun Arkadaşı Nasıl Ayarlanmalı?

0

Bugüne kadar, çocuğunuzun oyun arkadaşı sizdiniz. Birlikte evcilik oynadığınız, kilden pasta yaptığınız ve en mükemmel lego kuleleri inşa ettiniz. Ancak, okul öncesi çağdaki çocuğunuz büyüdükçe ve okula gitmeye başladığında, sosyal çevresi genişleyecek ve oyun hayatı hayatının önemli bir parçası haline gelecektir. Bir oyunda arkadaşlarla oynamak, kesinlikle önemli olsa da, yalnızca eğlenmek ile ilgili değildir. Okul öncesi çağdaki çocuğunuzun ilk arkadaşlık ve sosyal becerilerini öğrenmesi, nasıl paylaşılacağı, nasıl sıraya gireceği ve hatta bazı çatışmaları nasıl çözeceğini de öğrenmesini sağlar. Peki, çocuğunuz için nasıl bir oyun arkadaşı ayarlamalısınız?

Onu Dikkatlice Dinleyin

Çocuğunuz yuvaya geldiğinde, arkadaşlarıyla mı oynamak istiyor yoksa yalnız mı oynamaktan hoşlanıyor? Çocuğunuzun iyi anlaştığı bir arkadaşı olup olmadığını öğretmenine de sorabilirsiniz.

Daha Küçük Daha İyidir

Bir oyun grubu kurmadan önce, sadece bir arkadaşını evinize davet etmeyi deneyin. Fazla sayı, her zaman birinin dışarıda kalmasına neden olur. Ve, çocuğunuzun arkadaşı ile bir araya geldiği süreyi kısa tutmaya çalışın, genellikle 1-2 saat arası yeterli olacaktır.

Önceden Planlayın

Çocuğunuzun arkadaşı gelmeden önce, onunla neler yapmak istediği hakkında konuşun. Televizyon ve bilgisayar bu sınırın dışındaysa, bunu onunla konuşun. Eğer belirli bir oyuncağı varsa, onu paylaşmak isteyebilir. Bu konuda da dikkatli olun.

Çatışma Yaşayabilirler

Bir fikir ayrılığı mı var? Bırakın çatışsınlar. Çatışma; fiziksel olmadıkça iki arkadaşın arasına girmeyin. Küçük çatışmalar genellikle kısa sürer ve çocuklar, bunu kendi başlarına çözebilirler. Aralarında yaşadıkları uyuşmazlık fiziksel bir şeye dönüşürse, o zaman müdahale etme zamanıdır. Çocuğunuza, bu tür davranışların kabul edilebilir olmadığını belirtin ve çocukların uzlaşmaya varmalarına yardımcı olun. Eğer gerekli görürseniz, onları başka bir etkinliğe ya da birlikte yemek yemeye yönlendirebilirsiniz.

Vedalaşma Yaklaşırken

Oyun süresinin sona ermesinden yaklaşık 20 dakika önce, onlara en kısa sürede etrafı toparlamalarını söyleyin. 10 dakika kaldığında, eğer duyurularınızı isteksizce karşılıyorsa, onlara sabırsızlanacakları bir şey verin. Eğer hala ayaklarını yere vuruyorlarsa, bir alarm kurabilir ve oyuncakları en hızlı kimin topladığını görmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Ancak gerçekçi olmayı da unutmayın. Okul öncesi çağdaki çocuklar, etrafı toparlamayı severler ancak her şeyi kendi başlarına yapamazlar!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın