Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Çocuklarda Gece Yatak Islatma

0 723

Çocuklarda gece yatak ıslatma, oldukça yaygın bir problemdir. Bu yazıda, bu yaygın çocukluk problemi ile ilgili doğru bilinen yanlışları açığa çıkarıyoruz! 

Yatağı Islatan Bir Çocuk, Tuvalete Gitmeye Üşeniyordur

7 yaşına kadar, bir çocuğun kaza yapmamak için geceleri kuru kalması için eğitilmemiş olması normaldir. Çoğu insanın fark edemediği şey biraz da bu aslında. Çocuğunuz üşengeç değil, yalnızca küçük bir mesanesi var ve henüz bütün gece boyunca tuvaletini tutamaz.

Cezalandırma, Yatağı Islatmayı Bırakmasını Sağlayabilir

Geceleri yatağı ıslatan bir çocuk, yaptıklarının üzerinde herhangi bir kontrole sahip değildir. Dolayısıyla, yatağı ıslatan bir çocuğu azarlamak, hapşıran birini azarlamak gibidir. Çocuğu cezalandırmak, yalnızca çocuğunuzun kendisine olan saygısına zarar verecek ve sizi hayal kırıklığına uğratmış gibi hissetmesine neden olacaktır.

Yatağı Islatmanın Nedeni Strestir

Çocuklarda gece yatak ıslatma, stresten kaynaklanmaz. Yatak ıslatmanın en yaygın nedenleri arasında; mesane olgunlaşmasının gecikmesi, küçük bir mesane, genetik faktörler yer almaktadır.

Yatağı Islatan Bir Çocuğun Tıbbi Bir Sorunu Vardır

Genel olarak, 6 yaşından küçük çocuklarda gece yatak ıslatma endişe verici bir durum değildir. Bir çocuk, altı ay ya da daha uzun bir süre geceleri kuru kaldıktan sonra tekrar yatağı ıslatmaya başlarsa, bu doktorunuzla konuşmanız gereken bir şeydir. Aniden başlayan yatak ıslatmalarının nedenleri arasında; idrar yolu enfeksiyonları, diyabet ve mesane anormalliği yer almaktadır.

Reçeteli İlaçlar Çözüm Olabilir

İlaç kullanımı son çare olmalıdır. Çocuklarda gece yatak ıslatma için en iyi tedavi seçeneği, anne ve babaların çocuklarının büyümesini beklemeleridir. Yine de, çocuğunuzun yatağı tıbbi nedenlerle ıslattığını düşünüyorsanız, mutlaka doktora başvurmalısınız.

Yapacak En İyi Şey Beklemektir

Bu aslında doğrudur! Çocuğunuz 6 yaşından küçükse ve yatağını ıslatıyorsa, anne ve babalar için yapılacak en iyi şey, çocuğa biraz zaman kazandırmaktadır. Ona, gece için bir bebek bezi verin. Çocuğunuz bezden rahatsız olduğunda, bu durum yatağı ıslatmama konusunda onu motive edecektir.

Yatak Islatması, Çok Fazla Sıvı Almaktan Kaynaklanır

Yatağa gitmeden iki saat önce sıvı tüketiminin gece yatak ıslatmalarına katkı sağlayabileceği doğru olmakla birlikte, bu durum çocuklarda gece yatak ıslatmasının nedeni değildir. Yatağı ıslatan bir çocuğunuz varsa, yine de bu konuya dikkat etmenizi öneririz, ancak tek başına bu değişiklik problemi ortadan kaldırmayacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Kreş Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuğunuza uygun bir kreş seçmek, yorucu olmanın yanı sıra, heyecan verici olabilir. Bir ebeveyn olarak, doğru programın ne olduğuna karar...

Kapat