Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Hamilelikte Kanama Normal Mi?

0 2.198

Hamilelikte kanama her zaman anormal bir durum olmasa da; kesinlikle beklenmedik ve sinir bozucu bir durumdur. Hamilelikte kanama neden olur? Ne zaman ciddiye alınmalıdır? Bu soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz…

Hamilelikte Kanama

Hamileliğin tüm evrelerinde kanama tehlikeli olabileceğinden; herhangi bir kanama ile karşılaşırsanız, hemen doktorunuza görünmelisiniz. Hamilelikte kanama; hafif lekelenmelerden pıhtılara ve ağır kanamalara kadar değişiklik gösterebilir. Vajinal kanama, gebeliğin erken dönemlerinde sık görülen bir problemdir ve gebeliklerin yalnızca %20-30’luk kısmını komplike hale getirir. Hamileliğin 3. ayından sonra görülen herhangi bir kanama, hamileliğin ilk 3 aylık döneminden daha farklı endişeleri içerir. 3. ay ve özellikle de 6. aydan sonra görülen herhangi bir kanama, anormaldir. 28. haftadan sonra görülen kanamalar ise gerçekten acil bir durumdur. Kanama, çok hafif ya da aşırı yoğun olabilir. Bazen, kanamaya, karın ağrısı da eşlik edebilir.

Hamileliğin İlk 3 Ayında Kanama Neden Olur?

Hamileliğin ilk 3 ayında görülen kanamanın nedeni birçok faktör olabilir. Kanama, hamile kadınların %20-30’unda görülmektedir ve birçok kadın, hamilelikte hangi kanamanın normal olduğunu merak eder. Embriyonun rahme gömülmesine bağlı görülen kanama, genellikle normal bir adet kanamasından daha hafiftir.

Hamilelikte kanama, düşük riskini artırmaktadır. Bununla birlikte, hamilelerin yalnızca %2’sini daha fazla endişelendiren bir duruma dönüşmektedir. Vajinal kanama, dış gebeliğin de bir belirtisi olabilir. Dış gebelik, hayatı tehdit edici olabilir.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Hamilelikte kanama görülmesi durumunda, her zaman acile gitmeniz şart değildir. Bununla birlikte bazı durumlar, doktorunuzun görmesini gerektirir. Düşük belirtileri yaşıyorsanız, mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Düşük belirtileri şunları içerir;

  • Vajinal kanamaya eşlik eden karın ağrısı, kramp
  • Bir günden uzun süren şiddetli ağrı,
  • 3 gün ya da daha uzun süre lekelenme ya da kanama

Ağrı Varsa Doktora Görünmelisiniz

Acil bir durum yaşıyor olmasanız da, hamilelik döneminde acı ve ağrı çektiğiniz zamanlar olacaktır. Birçok kadın, hamileliğin 3-6. aylarında, tıbbi olarak bir sorun olmasa da ağrı yaşamaktadır. Karın ağrısı,  sırt ağrısı, baş ağrısı, bacak krampları ve el ağrıları her zaman bir problemi işaret etmez.

Hamileliğin 3. ayından sonra görülen hafif kanamalar ve lekelenme( kahverengi, pembe veya kırmızı olabilir) genellikle endişelenmeyi gerektirecek bir durum değildir. Genellikle; cinsel ilişki ya da vajinal muayenenin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Pembe ya da kahverengi kanama, genellikle hamileliğin 3.-6. aylarında görülür.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
3 Yaş Doğum Günü Hediye Fikirleri

3. yaş günü, bir tür mezuniyet partisi gibi hissettirir. Çocuğunuz artık; okula başlamaya hazırlanıyor, kendi yemeğini yiyebiliyor, sorunsuz konuşabiliyor ve...

Kapat