Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Bebeğim Yemeği Reddediyor Ne Yapmalıyım?

0 587

Ek gıda dönemine başladınız ama hiçbir şey hayalinizde ki gibi gitmiyor değil mi? Siz ne bekliyorsunuz ki? ek gıda süreci oldukça zorlu bir süreçtir. Siz bebeğiniz hapur şupur yiyecek diye beklerken yemediğini ve hatta yemek seçtiğini bile görebilirsiniz. Dolayısı ile zorlu günlerin sizi beklediğini de az çok anlıyor olacaksınız. Bebek beslenmesinde önemli ip uçlarını ve neler yapabileceklerinizi sizler için paylaşıyoruz.

Bebeğinizin kirlenmesinden korkmayın. Onun eline bir şeyler verebilir ya da önüne koyabilirsiniz. Elbette her zaman tetikte olmalı ve ancak yiyebileceği parçalar vermelisiniz. Bebek ve çocuk yemek yemeği kendi başardığı zaman bu süreci çok daha hızlı şekilde ilerletiyor ve keyif alarak yemeğe devam ediyor.

Zamanı kısıtlamayın

Yani yemeği koydunuz ve o anda yemedi. Hemen kaldırmayınız. Bir süre daha bekleyiniz ve ara sıra tekrar vermeyi teklif ediniz ısrar asla yok ama bir süre sonra tekrar deneme yapmanız onun yemesini saplayabilir. Eğer bir yemek çeşidini kesinlikle ret ediyorsa o yemeği bir süre yapmamaya dikkat ediniz. Bir ay sonra yeniden yaparak ona yedirmeyi teklif edebilirsiniz. Çoğu zaman yemediği yemeği bu şekilde yediğini görüyoruz.

Israrcı olmayın

Zorla ağzına sokma ya da kaşığı zorla ağıza götürme gibi huylarınızı geride bırakınız. Bunlar sadece bebeğin o andan nefret etmesini sağlayacaktır. Yemek istemeyen bebek ve çocuk zaten siz ne yaparsanız yapın yemiyor olacaktır. ısrar etmeyiniz ama bir süre sonra tekrar deneyiniz. Tek çözüm bu olacaktır.

Lokmaları saymayın

Geçen daha çok yemişti bugün hiç yemedi gibi durumlara kapılmayın. Her zaman aynı şeyleri aynı miktarda yiyecek diye bir kural yok tabi ki. Siz yeterli yediğine inanıyorsanız zorlamayı bırakınız. Öğünlerinin arasında zaman olduğuna ve bebeğinizin acıktığına emin olunuz. Büyük bir insanın bile nasıl ki zaman zaman canı yemek yemek istemiyorsa çocuğun da bunu istememe hakkı elbette var.

Isısını ayarlayın

Çocuklar ne çok soğuk ne de sıcak yemeği severler. Isısını tam ayarlarsanız onun daha severek yemesini sağlıyor olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklarla Birlikte Yumurta Kartonları Süsleme Fikirleri

Yumurtaları dolaba yerleştirdikten sonra, kartonları çöpe atmayın. Onları; yaratıcı dekorasyon ürünlerine, oyuncaklara ve daha fazlasına dönüştürebilirsiniz!  Geri dönüştürülebilir yumurta kartonlarını,...

Kapat