Anne ve Bebek İçin Herşey

Çocukla Eğlenmek İçin Nasıl Vakit Yaratılır?

0 110

Tipik bir hafta sonunu nasıl geçiriyorsunuz? Yoğun geçen bir hafta içi programının ardından dinlenmek ve uyumakla geçiyorsa, yalnız değilsiniz. Çocuklarınızı tek başınıza yetiştiriyorsanız; yemek, çamaşır, dersler ve benzer sorumlulukları yerine getirmekten, onlarla birlikte eğlenmeye vaktiniz kalmayabilir. Ancak, çocuklarınızla eğlenmeye de vakit ayırmanız gerekiyor. Birlikte kaliteli zaman geçirmek, bağınızı güçlendirir ve ilişkiniz açısından her yönüyle olumlu bir etkiye sahiptir.

Çocuklara Vakit Ayırmak İçin Öneriler

Çocuklarınızla keyifli ve her ikiniz için de anlamlı bir zaman ayırmaya çalışıyorsanız, bu ipuçlarından yardım alabilirsiniz…

Hafta sonu rutini oluşturun. Cuma gecesi ya da cumartesi sabahı gibi, hafta sonu işlerini yapmak için belirli bir zaman dilimi seçin. Böylece, hafta sonlarını birlikte geçirmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Büyük görevleri yerine getirmek için bir sistem oluşturun. Büyük temizliği ya da çamaşır yıkama gününü cumartesi olarak yapıyorsanız, işleri hafta içi bir gün ile birleştirmeyi deneyin. Böylece, hafta sonu birlikte vakit geçirmek için daha fazla vaktiniz olacak.

İşinizi kolaylaştıracak ürünler satın alın. Ev temizliği için birinden yardım alacak maddi olanağınız olmasa bile, işinizi kısaltacak bazı ürünler satın alarak, çocuklarınıza daha fazla vakit ayırabilirsiniz.

Ev işlerini birlikte yapın. Ev işlerini birlikte yapmak, iki hedefe ulaşmanızı sağlar: işleri daha kısa sürede bitirirsiniz ve çocuklarınız, bir yetişkin olduklarında ihtiyaç duyacakları becerileri öğrenirler.

Ona da sorumluluk verin. Birlikte daha fazla vakit geçirmek istiyorsanız, iş bölümü yapmak size yardımcı olabilir. Market alışverişi yaparken, belirli ürünlerin fiyatlarını incelemek gibi önemli bir görev verin. Haftalık atıştırmalıkları seçme işini ona vermeyi deneyebilirsiniz.

Bire bir aktiviteler yapın. Her çocuğun, anne ve babası ile bire bir vakit geçirmeye ihtiyacı vardır. Bu, tüm gün sürece bir olay olmak zorunda değil. Diğer çocuğun bezini değiştirdikten sonra, 10 dakika harcayarak bir çocuğun kendisini değerli ve önemli hissetmesine yardımcı olabilirsiniz. Öğle yemeklerini birlikte yemek ya da birlikte kitap okumak da kendisini değerli hissettirecektir.

Fiziksel aktiviteler yapın. Çoğu çocuk yeterli egzersiz yapmaz. Çocuklar, haftada en az 45-60 dakikalık egzersizler yapmalı. Birlikte egzersiz yapmak,  paylaştığınız bağı güçlendirirken, çocuklarınız için de olumlu bir örnek oluşturur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

Önceki yazıyı okuyun:
Bir Bakıcı Neden İşi Bırakır?

Bir bakıcının, işverenleri ile ilişkisini sonlandırmasının pek çok nedeni vardır. Bunun nedenini bulursanız, bir sonraki bakıcı ile aynı durumları yaşamaktan...

Kapat