Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Çocuklarla Ölüm Hakkında Nasıl Konuşulur?

0 452

Çocuğunuza sevdiği birinin ya da evcil hayvanının öldüğünü söylemek kolay olmayacaktır. Uzmanlar, bunu normal konuşmanın bir parçası yapmak gerektiğini düşünüyor. Bu, her yaştan çocuk için hayati bir önem taşıyor, ancak özellikle küçük çocuklar için önemli; çünkü hayat kavramları henüz onlar için kafa karıştırıcı ve genellikle nasıl hissettiklerini tam olarak ifade etmek için kelime dağarcıkları yeterli gelmiyor. Durumu yeni yürümeye başlayan çocuğunuz ve okula başlamayan çocuğunuz ile birlikte nasıl konuşacağınızı ve kaybettiğiniz bir aile bireyini nasıl açıklayacağınızı öğrenin…

Hazırlık Yapın

Çocuğunuzla ölüm hakkında konuşmaya, ölüm onun hayatına önemli ölçüde dokunmadan önce başlayın. Bu, ölümün ne olduğunu anlamasına yardımcı olacak. Doğadaki bazı döngüleri göstererek başlayabilirsiniz. Örneğin, balkonunuzdaki çiçek hakkında konuşabilirsiniz. Ona artık yaşamadığını ve bunun ne anlama geldiğini söyleyebilirsiniz: “Artık su alamıyor ya da güneş ışığı ile büyüyemiyor”. Ve tekrar gelmeyeceğini de ekleyin; çünkü ölümün kalıcı olması, küçük çocukların en zor idrak ettiği şeydir.

Doğadan Örnekler Verebilirsiniz

Balkonda ölen kelebek ya da çürük görünen meyveleri göstermek de bu konuyu gündeme getirmenin başka bir yolu olabilir. Patlayan bir balon bile her şeyin nasıl sona erdiğini göstermenizi sağlayabilir. Bir komşu ya da bir arkadaşınızın köpeği öldüğü zaman, yani ölümün ailenizi teğet geçtiği durumlarda da ölümden bahsedebilirsiniz. Çocuğunuzla ölüm hakkında daha sık konuştuğunuzda ne anlama geldiğini anlaması daha kolay olacak. Böylece ölüm, bir aile üyenizin başına geldiğinde çocuğunuz daha az korkacak ve kafası daha az karışacak.

Son olarak, çocuğunuzun onun hatası olmadığını anladığından emin olun. Okul öncesi çağdaki çocuklar, dünyanın etrafında döndüklerini düşünürler. Bu nedenle, çocuğunuz yanlış yönlendirilmiş bir suçluluk duygusu hissedebilir. Çocuğunuza, onunla ilgili hiç bir şey olmadığını ve hiç kimsenin ölümünün engellenemeyeceğine dair güvence verin.  Sevdiğiniz birini kaybettikten sonra, olabildiğince çocuğunuzun normal rutinine yakın durmaya çalışın. Bu yapmak, çocuğunuzda bazı davranışsal değişikliklerin oluşmasını engellemenize yardımcı olur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklarda TV ve İnternet Bağımlılığı

Televizyondan cep telefonlarına, tabletlerden ve sosyal medyaya; dijital araç kullanımı son yıllarda çoğu insanın hayatının önemli bir parçası haline geldi....

Kapat