Anne ve Bebek İçin Herşey

Çocukları Kötü Davranışlara Teşvik Eden Şeyler

0 31

Çocuklar; iyi, nazik ve iyi niyetli olmayı öğrendikleri gibi, kötü davranmayı da öğrenirler. Anne ve babaların, çocuklardaki kötü davranışları istemeyerek teşvik ettiklerini gösteren bazı yaygın davranışları araştırdık. Aşağıdakilerden herhangi birini yapıyorsanız, siz de çocuğunuzu kötü davranışlara teşvik ediyor olabilirsiniz!

Tutarsız Davranışlar

Çocuğunuz bir tane daha çikolata istiyor ve hayır diyorsunuz. Daha sonra ona dayanamıyor ve o çikolatayı ona veriyorsunuz. Bu, ona, tam olarak istediğinde, istediği şeyi ona vereceğinizi ve o anda söylediğiniz şeyin önemli olmadığı konusunda bir mesaj verir.

Söylediklerinizi Yapmama

Ona hiç boş tehditler yağdırdığınız oldu mu? “Eğer bunu bir kez daha yaparsan, televizyon zamanların olmayacak”. Bir davranışın sonucunda, ona yasaklar koyacağınızı söyler ve bu davranışa rağmen söylediklerinizi yapmazsanız, ondan bir şey yapmasını istediğinizde, sizi dinlememe alışkanlığı geliştirebilir.

Ona Bağırmayın

Bağırmanın; çocuğunuzun sizi dinleyeceğini ve itaat edeceğini, küçük bir tokadın kısa vadeli bir çözüm olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, çocuğunuzla güzel ve sağlam bir şekilde konuşmak, size daha iyi sonuçlar verir ve çocuğunuzla aranızdaki ilişkileri güçlendirir.

Tehdit Etmeyin

Çocuğu uyarmak ile onu tehdit etmek arasında fark vardır. Bu konuda yapılan bir çalışma, çocuklar yalan söylediklerinde cezalandırıldıklarında, daha sonraki zamanlarda yalan söyleme olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösterdi. Bir şeyi yapması için çocuğunuzu tehdit etmeyin. İstediklerinizi yapmak konusunda daha az istekli olacaktır.

Fiziksel Cezalandırma

Araştırmalar, çocukları fiziksel olarak cezalandırmanın; saldırganlık, anti sosyal davranışlar ve çocuklarda öz saygının azalması gibi istenmeyen sonuçlara neden olduğunu göstermektedir. Tokat ve dayak gibi fiziksel cezalandırmalar, uzun vadede çocuğunuzda davranışsal sorunlara neden olacaktır.

Yaptığı Kötü Hareketlere Gülmeyin

Çocuğunuz sevdiği şarkıyı söylerken ya da makarnayı parmakları ile yediğinde çok sevimli görünüyor olabilir. Ancak, kötü davranışları çevredekiler için de eğlenceli olmayabilir. Kötü bir davranışta bulunduğunda, eğer siz ona gülerseniz, bunun eğlenceli olduğunu sürdürecek ve yapmayı sürdürecektir. Çevredeki insanları rahatsız edebilecek bir davranışı varsa, bunu ona uygun bir dille söylemeli ve kesinlikle o davranışın eğlenceli olduğu mesajını vermemelisiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Devamını oku:
Çalışan Anne Adaylarının Beslenmesi
Çalışan Anne Adaylarının Beslenmesi

Kapat