Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Yumurtlama İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

0 501

Adet döneminizde hamile kalabilir misiniz? Yumurtlama döneminde olduğunuzu nasıl anlayacaksınız? Yumurtlama ile ilgili merak edilenleri bu yazıda derledik… 

Yumurtalıklarınızdan biri, her ay, fallop tüplerinden birini aşağıya doğru hareket ettirecek olan olgun bir yumurta bırakır. Yumurta eğer döllenirse, rahme doğru ilerler ve hamilelik gerçekleşir. Kadınların büyük bir bölümünün en verimli günleri; yumurtlamadan önceki 5 gün ve yumurtlama günüdür. Yumurtlama, genellikle bir sonraki adet döneminin başlangıcından 14 gün önce gerçekleşir. Yumurtanın ne zaman serbest bırakılacağını tam olarak belirlemek zor olsa da; sperm cinsel ilişkiye girdikten sonra yedi güne kadar dayanabileceğinden, şansınızı arttırmak için yapabileceğiniz şey, 11. günden 16. güne kadar düzenli seks yapmaktır.

Yumurtlama Döneminde Olduğumu Nasıl Anlarım?

Bazı kadınlar, bunu hissedebildiklerini söylerler; vücudun bir tarafında sırt ağrısı ya da kramp gibi semptomları olabilir. Gerçekten düzenli olarak adet görüyorsanız, her ay aynı saatte yumurtlarsınız. Ancak, doğum kontrol hapı alıyor ve daha sonra kullanmayı bıraktıysanız, adet döngünüzün düzenlenmesi birkaç ay sürebilir. Yumurtlama zamanınızı belirlemek için, yumurtlama belirleme kitlerini kullanabilirsiniz. Bu kitleri, eczanelerde bulabilirsiniz. Bununla birlikte, yumurtlama döneminde olduğunuzu anlamak için; servikal mukustaki değişiklikleri araştırabilir ya da beden ısınızı kontrol edebilirsiniz. Bu dönemde vücut ısısı, normalden daha yüksektir.

  • Mukusunuzdaki değişiklikleri gözlemleyin. Yumurtlama anında, mukusun temiz ve yumurta akı kıvamında olduğunu fark edebilirsiniz. Yumurtlamanın aslında ne zaman gerçekleştiğini anlamanın en iyi yolu budur.
  • Bir yumurtlama tahmin kiti kullanabilirsiniz. Bu kitleri kullanarak test yapmaya, tahmini yumurtlama gününden birkaç gün önce başlayabilirsiniz.
  • Ortalama adet döngüsü uzunluğunuzdan 17 gün çıkarın ve bu testi, o günden yapmaya başlayın. Örneğin, 28 günde bir adet oluyorsanız, 11. günden itibaren yumurtlama testi yapmaya başlamalısınız.
  • Her gün, yataktan çıkmadan önce vücut ısınızı ölçün. Özel bir bazal vücut sıcaklığı termometresi, doğru bir ölçüm sağlar. Yumurtlamadan sonra bazal vücut ısınız, yaklaşık yarım derece yükselir.

Son adet döneminizin tarihini ve adetinizin kaç gün sürdüğünü biliyorsanız, bu öngörülen yumurtlama tarihinizi belirlemenize yardımcı olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Probiyotikler: Yararlı Bakteriler

Küçük bir biyoloji dersi ile başlayalım: çocuğunuzun ve sizin sindirim sisteminizde, trilyonlarca bakteri hali hazırda yaşamaya devam ediyor ve siz...

Kapat