Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Yumurtalık Kisti Bebeğe Zarar Verir Mi?

0 925

Birçok kadında bulunan Yumurtalık kisti oldukça kafa karıştırıyor. Yumurtalık kistim var bebeğime zararı olur diye korku içinde olmanız oldukça doğal. Peki yumurtalık kistinin gebelik döneminde zararı var mıdır? bir bakalım.

Yumurtalık kistleri önceden oluştuğu gibi, nadir de olsa gebelik döneminde de yumurtalık kistleri ortaya çıkabilir.  Özellikle erken gebelik dönemlerinde yumurtalık kisti kendini kolaylıkla ele verir. Burada önemli olan kistin iç yapısı ve boyutları olacaktır. Uzmanlar kistin ortalama 10 santimetre ve üzerinde olması durumunda acil ameliyat gerektirme durumu olduğuna değiniyorlar.

Yumurtalık kisti kaybolur mu?

Özellikle gebe kaldığınız ilk dönemde kist ortaya çıktı ise, yumurtalık kisti olarak sanılan ama sarı cisim olarak adlandırılan bir durumda olabilir. Bu gebelik ilerledikçe yavaş yavaş yok olmaya başlar. Bazen elbette nadir de olsa büyüme de gösterebilir. Kistin çapı da bir sorun olup olmadığını ortaya koyan durumlardır.

Genellikle birçok kadında bu dönem sorunsuz geçerken elbette bazıları için durum böyle olmayabilir. Böyle bir durum le karşı karşıya kaldığınızda kendinizi güvende hissedeceğiniz bir hekim ile hareket edebilirsiniz. doktorunuz en doğru kararı verecektir.

Gebe olan kişinin yumurtalık kisti ne zaman alınır

Eğer doktorunuz bir sakınca görmüyorsa yumurtalık kistleri sezeryan ameliyatı sırasında da yapılabilir. Eğer doktorunuz doğumdan önce ameliyat ön görüyorsa bunun için de düşük riskinin en az olduğu birinci trimester ve sonraki dönemlerde yapılabilir. Bazı çok acil durumlarda ise doktor gebeliğin haftasına bir bakmadan bir an önce hastayı ameliyat edebilir.

Ameliyatlarda yumurtalıklara korunur ve kist sıyrılarak çıkarılması için çalışılır. Doktorunuz sizin durumunuz ile ilgili ayrıntılı bilgiyi muayene sonrası zaten aktarıyor olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Sperm Sayısını Azaltan 6 Etken

Günümüzde sperm sayısının yetersiz kaldığı birçok erkek görmek mümkün. Peki ne oldu da sperm sayıları azaldı? Günüz teknolojileri ve kullanım...

Kapat