Take a fresh look at your lifestyle.

Yenidoğanla Oyun Oynamak İçin Öneriler

0

Uyku düzensizliklerine ve kişisel bakım için zaman eksikliğine rağmen, yeni doğmuş bir bebekle yaşamak; büyüleyici, ödüllendirici ve harika bir şeydir. Yeni doğmuş bir bebeğin, uyanıklık süresi arttıkça, onunla nasıl oyun oynayacağımı merak etmeye başladım. Sonuçta, konsol oyunu oynayamaz ya da keyifli bir film izleyemezdik. Dolayısıyla, onunla nasıl bağlantı kurulacağı konusunda biraz gergindim. Bu nedenle, bolca araştırma yaptım.Bu yazıda, yenidoğan bebekle oyun oynamak için uzmanların önerilerini derledik.

Göz Teması Kurun

Yenidoğan bebeğinizin gözlerine bakmak; onunla bağlantı kurmanın en basit yollarından biridir. Bu, yüzleri ve ifadeleri tanımasını öğretir ve bu yollar, farklı yüz ifadeleri ile çeşitli duyguları ifade etmeye başlar. Gözlerinizi ona kilitlemek, aranızdaki ilişkiyi de güçlendirecektir.

Şarkı Söyleyin

Bebeğinize şarkı söylemek; yalnızca sizin sesinizi öğrenmesini sağlamaz, aynı zamanda  iletişim kurmayı öğrenmesine de yardımcı olur. Şarkı söylediğinizde, bebeğiniz söylediğiniz her şeyi kaydeder. Kelimeleri öğrenir, konuştuğunuz dili ve duyguların ifade ediliş şekillerini öğrenir. Ayrıca, şarkı söylemek ağlayan bir bebeği yatıştırmanın harika bir yoludur.

Dans Edin

Yapılan araştırmalar, bebeğinizle dans etmenin yeni doğanlar için en iyi aktivitelerden biri olduğunu belirtmektedir. Ayrıca, bir teoriye göre; insanların bize benzer şekillerde hareket ettiklerini gördüğümüzde, onların bize benzediklerini düşünür ve onlarla arkadaş olmayı daha çok isteriz.

Bebek Oyuncaklarını Deneyin

Yenidoğan bebeğinizle henüz oyun oynamayı düşünmüyorsanız, en basit bebek oyuncaklarını denemeyi düşünebilirsiniz. Küçük bir ayıcık ile sizin gözetiminizde oynayabilir. Ayrıca; bebeğinizin bacaklarını bisiklete biner gibi hareket ettirmek ya da yüz ifadeleri yapmak gibi basit eylemler bile bebek oyunları sayılır. Basit olmalarına rağmen, bu faaliyetler, yenidoğan bebeğinizin duyularını harekete geçirir ve hem sosyal hem de motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olur.

Ona Masaj Yapın

Bebeğinize dokunmak; daha belirgin duygusal faydalarının yanı sıra, yapılan çalışmalar, bebeğinizin tüm vücuduna masaj yapmanın, yenidoğan bir bebekle iletişim kurmanın harika bir yolu olduğunu göstermektedir. Bebeğinize yapacağınız bir masaj; onun ağlamalarını ve huzursuzluğu azaltabilir, uykusunu iyileştirebilir ve kolik ile ilişkili belirtileri azaltıp, gaz gibi problemleri ortadan kaldırabilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın