Anne ve Bebek İçin Herşey

Yenidoğan Bebek Emzirme

Yenidoğan Bebek Emzirme

2 445

Yenidoğan Bebek Emzirme

Yenidoğan bir bebek için en uygun gıda, anne sütüdür. Anne sütü, içerdiği besin ögeleri bakımından oldukça zengindir. Anne sütünü hazır mamalardan ayıran en büyük özelliği ise antikor içermesidir. İçerdiği antikorlar bebeğin bağışıklık sistemini desteklediği gibi hastalıklardan da korur. Yenidoğan bebek emzirme kuralı, sık sık emzirmeden geçer. Bebeklerin çeneleri zayıf olduğu için yavaş emerler. Bebeğin memede 20 dakika tutulması yeteri kadar emmesini sağlar.

Yenidoğan Bebek Emzirme

Yenidoğan neden emmez?

Her bebek emme refleksi ile doğar. Emmek, bebeklerin hem ihtiyaçlarını gidermek hem de emme dürtüsünü tatmin etmek için kullandıkları bir yöntemdir. Sezaryen doğumlarda süt biraz geç gelebilir. Bunun için oksitosin salınımını uyarmak ve sütün salınımını arttırmak için sık sık emzirmeniz gerekecektir. Bebek emmiyor veya emerken çok huzursuz oluyorsa dil bağı olabilir. İlk şüphe dil bağı üzerinedir. Diğer bir neden ise sezaryen doğum olduysa süt yeteri kadar gelmiyordur. Yine bebekte sarılık oranı yüksekse bebek emmeye çok istekli olmaz.

Yenidoğan Bebek Emzirme

Yenidoğan nasıl emzirilir

Anne sütü salınımı, bebek emdiği sürece gelen bir süreçtir. Bebeğinizi ne kadar sık emzirirseniz sütünüz o kadar çok gelecektir. Süt salınımı beyinde başlar. Yapılan araştırmalarda iyi beslenen ve beslenmesi kötü olan anneler arasında süt salınımında herhangi bir farklılık olmadığı gözlenmiştir. Bebeğinizi sık sık emzirmeye özen gösterin. Uyuyorsa en fazla 3 saat sonra uyandırıp emzirin. Emerken burnunun açık olmasına dikkat edin. Emzirdikten sonra mutlaka gazını çıkartın. Süt salınımı, stres gibi durumlardan etkilenir. Kendinize iyi bakın ve mutlu olun, rahatlama yöntemlerini uygulayın. Bebeğinizle bol bol ten teması kurun. Emzirmek, bebek ve anne arasında ki duygusal gelişimi destekleyen tek yöntemdir.

Yenidoğan Bebek Emzirme

Anne Sütü Faydaları Nelerdir?

Anne sütü içerisinde bebek için yararlı olan kazein denilen bir protein vardır. Bu protein, bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Ayrıca bebeğin ihtiyacı olan her besin, anne sütünde mevcuttur. Bağırsaklarına en uygun gıdadır. İçerdiği antikorlar ile bağışıklık sistemini destekler. Aynı zamanda anne ile duyusal gelişimini destekler. Yenidoğan bebek emzirme, bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayan ve bebeği mutlu kılan bir olaydır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
  1. Berkan diyor

    Bizim çocuk doğduğunda çok sıkıntı yaşamıştık. Bir türlü annesini emmiyordu. Mecburen bir haftalıkken bebek maması ile beslemeye başladık.

  2. melda diyor

    Bebek emzirme çok meşakatli ve sabır isteyen bir iştir. Yenidoğan çocukların büyük bir kısmı hemen memeye alışamıyor. Annelerde bu moral bozukluğu ile psikolojik çöküntü yaşayabiliyor. Gayet normal bir şey olduğundan dolayı tek çare sabırdır.

Cevap bırakın

Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelikte Bal Yemenin Bebeğe Zararı Olur Mu?

Anne ve babaların çoğu, 1 yaşın altındaki bebeklerin bal yememeleri gerektiğinin farkındadır. Bal, bebeklerde botulizm bakterisi riski taşımaktadır. Bir yaşından...

Kapat