Take a fresh look at your lifestyle.

Yeni Doğanlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0

Yeni dünyaya gelen bebeğiniz hakkında bilmeniz gereken temel bilgilerden bazıları bu yazımızda! 

Bebeğiniz Biraz Komik Görünebilir

Bebeğinizin kafası, doğum kanalından geçen yolculuğundan sonra biraz komik görünebilir. İlk günlerde yüzünde kabarık olabilir ve bu günlerde, çoğunlukla gözleri kapalı olur. Sonuç olarak, bebeğiniz anne karnında 9 ay geçirdi; ancak çok yakında, hayal ettiğiniz o güzel bebeğe benzeyecek.

Yaklaşık 6. Haftaya Kadar Gülmesini Beklemeyin

O zamana kadar, yalnızca şikayet eden bir patron gibi davranacak! Yorgunluk ve duygusal çöküntüden kurtulmak için bunu mutlaka aklınızda bulundurun, bu ilk günlerde çok fazla çabalayacaksınız.

Kordonu Düşene Kadar Sünger İle Banyo Yaptırın

Bebeğiniz kuru kaldığında, göbek kordonu da daha hızlı düşecektir. Ayrıca, yeni doğan bebekler fazla kirlenmezler. Kordonu ıslanırsa, kurulayın. Kordonu düştüğünde biraz kanayabilir, bu normaldir.

Doyduğunda, Bunu Anlayacaksınız

Yeni doğan bir bebeğin, her 2-3 saatte bir yemek yemeye ihtiyacı vardır, ancak emziriyor olduğunuz için, ne kadar süt aldığını bilmeniz zor olabilir. İlk günlerde, bebeğinizin ağırlığı en iyi göstergedir. Yeni doğan bir bebek, ilk hafta içinde doğum kilosunun %5-8’ini kaybedebilir, ancak ilerleyen haftalarda geri alacaktır.

Cildi Kuruyabilir

İlk günlerde yumuşak ve ipeksi bir cildi olabilir, ama bu ilerleyen günlerde değişecektir. Dokuz ay boyunca sıvının içerisinde olup sonra hava ile temas ederler. Bebeğiniz çok fazla kuru cilt problemi yaşıyorsa, bir bebek losyonu kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu günlerde sivilce, birkaç ay sürebilir.

Evde Korumak Zorunda Değilsiniz

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra, normal yaşantınızı sürdürmeye devam edin, ancak evden çıktıktan sonra daha dikkatli davranın. Bebeğinizi güneşten uzak tutun ve kalabalık alanlar ve hasta insanlardan koruyun. Daha büyük kardeşleri varsa; onlara elleri ve yüzü yerine kardeşlerinin ayağına dokunmayı öğretin. Bu sayede, enfeksiyonun yayılmasını da önlemiş olursunuz.

Ağlamak, İletişim Kurma Yoludur

Acıktığında, üşüdüğünde, altını ıslattığında bunu size bildirir. Hayatının erken evrelerindeki iletişim biçimi ağlamaktır ve bu konuşma şekli, bazen sinir bozucu olabilir. Ancak zaman içinde, neye ihtiyacı olduğunu anlamakta daha başarılı olur ve sinyalleri hızlı bir şekilde okumayı öğrenirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın