Take a fresh look at your lifestyle.

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz

1

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz

Birçok ebeveyn için yeni doğan bebeklerde gaz yorucu ve önemlidir. Özellikle ilk defa anne baba olan aileler de bu sorun oldukça büyüktür. Çoğu zaman bebeklerde gaz problemi kendiliğinden iyileşme gösterir ancak bebeklerde gaz oluşumunu ortadan kaldırmak için birtakım tedbirlerin de alınması gerekir.

Yeni doğan bebekler ilk 3 aylık zaman diliminde çok fazla ağlar ve gaz sancısı çeker. Çocuk doktorlarına da aileler en fazla bu nedenle başvurur. Anne babalar için yeni doğan bebeklerde gaz ağrısı büyük bir sorundur. Sağlıklı bebeklerde 3 hafta ile 3 ay içerisinde ağlama kâbusları yaşanılır. Düşük doğumlu bebeklerde gaz problemi daha sık ve daha geç başladığı bilinir.

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz

Annenin Beslenme Şekli Bebeklerde Gaz Sorunu Ortaya Çıkarır

Annenin beslenme şekli, yaşam alışkanlıkları anne sütünün gazlı olmasına sebep olmaktadır. Ancak sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde gaz problemi daha az yaşanır. Annenin yediği gazlı yiyecekler bebeklerde gaz oluşturur.

Yeni doğan bebeklerde gaz oluşturan yiyecekler şunlardır; fındık, baharatlı yiyecekler, kahve, çikolata, deniz mahsulleri, brokoli gibi.

Bebeklerin Gaz Sorunlarına Bitki Çayları Etkili midir?

Yeni doğan bebeklerde gaz sorununa bitki çaylarının çok fazla etki sağlamadığı bilinmektedir. Hatta yan etkileri nedeni ile bebeklerde kullanımı doktorlar tarafından tavsiye edilmemektedir.

Bebeklerde Gaza Neden Olan Yanlışlar

  • Anne sütü alan bebeklerde annenin yanlış beslenmesi
  • Bebekleri çok fazla beslenmesi veya çok az beslenmesi
  • Bebeğin çok fazla gergin olması
  • Çok fazla ilaç kullanımı
  • Bazı durumlarda gaz sancısı başka bir hastalığın habercisi olabilir. Geçmeyen ağlamalarda doktora başvurmakta fayda vardır.

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz

Emziren Annelerin Bebeklerinde Gaz Oluşumunu Nasıl Engellenir?

Emziren anneler sütlerinin daha çok gelmesi açısından bolca sıvı alımına dikkat etmelidir. Gazlı içecekler gaza neden olduğundan bunlardan kaçınılmalıdır. Hem süt arttırıcı hem de gaz olumunu yok etmek için anneler su, ayran, komposto, meyve suları, hoşaf, ayran gibi içecekleri katkısız olarak tüketmeleri önerilir. Bu miktar günde 3 litre olabilir.

Kahve, çay gibi kafein içeren içecekler annelerde süt kalitesini ve verimini düşürmektedir. Emziren annelerin emzirme sonra erene kadar diyet yapmaması gerekir.

asyalı porno izle

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
1 yorum
  1. narin diyor

    Bebeklerimizde en sık karşılaşılan sorunlardan birisi de gaz problemidir. Benim çocukta da küçükken çok oluyordu. Rezene çayı ile bu sorunu çözüyorduk. Size de tavsiye ederim.

Cevap bırakın