Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Yeni Doğan Bebek Sarılık

Yeni Doğan Bebek Sarılık

1 517

Yeni Doğan Bebek Sarılık

Günümüzde hemen hemen yeni doğan bebek sarılık oranı yüzde 60, erken doğan bebeklerin de yüzde 80’inde sarılık ile karşılaşılır. Yeni doğan bebeklerin büyük bir kısmında görülen sarılık büyük tehlike oluşturmaz ve sadece birkaç hafta içerisinde kendiliğinden düzelir.

Yeni Doğan Bebek Sarılık

Yeni Doğan Sarılığı Nasıl Oluşmaktadır?

Sarılık, bilirubin ismindeki ciltte sarı rengin oluşmasında etkili olan maddenin kanda artması ve deride birikiminden meydana gelir. Yeni doğan bebeklerde alyuvarların sayısı yüksek olması nedeni ile parçalanmasından sonra bu madde oluşur. Doğumlardan önce bebeklerde bilirubin, annelerin karaciğerinin temizlenmesini sağlar. Doğumdan sonra ise bebeklerde karaciğerin bilirubini temizleyebilmesi için zaman alır. Diğer taraftan karaciğerin atamadığı bilirubin çoğalarak sarılık oluşumu sağlar.

Yeni doğan bebek sarılık önemli bir sorundur ve erken teşhis edilmesi önemlidir. Sarılık hastalığı çoğu zaman kendiliğinden geçse dahi kimi zaman bilirubin yüksek aşamalara ulaşarak beyin de bazı sorunlara neden olabilmektedir. Dolayısıyla sarılık olan bebeklerin il 10 gün içerisinde doktor kontrolünden geçmesi hayati önem taşımaktadır. Üzerinden 10 gün geçmesinin ardından bilirubinin kandan beyne geçme riski ortadan kalkar.

Bir diğer sarılık çeşidi olan fizyolojik sarılık çoğu zaman bebeklerde 2. gün başlar ve 2-3 gün sonra yüksek aşamaya çıkar. Ardından yavaşça azalmaya başlar.

Yeni Doğan Bebek Sarılık

Yeni Doğan Bebek Sarılık Hastalığının Diğer Nedenleri Nelerdir?

Yeni doğan bebek sarılık oluşumunda birçok sebep yer alır. Bunların ilk başında kan uyuşmazlığı gelir. Kan uyuşmazlığı sonucu alyuvarlar hızlı şekilde parçalanmakta ve bu nedenle büyük oranda bilirubin oluşmaktadır. Yeni doğan bebek sarılık nedenleri arasında;

  • İdrar yolları enfeksiyonu
  • Bebeğin yeterli miktarda anne sütü veya mama almaması
  • Anne sütü sarılığı
  • Diyabetli annelerin bebekleri
  • Doğuştan kaynaklı enzim hastalıkları

Yeni Doğan Bebek Sarılık

Yeni Doğan Bebeklerin Sarılık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yeni doğan bebeklerde görülen sarılığın neden olduğu en riskli olay beyin ve sinir dokularında meydana getirdiği sorundur. Bunların engellenmesi için bilirubin değeri normal değerin üzerinde olduğu zaman fototerapi bir diğer adıyla ışık tedavisi gerçekleştirilir.

Ancak fototerapinin yetersiz kaldığı durumlarda veya ağır sarılık vakalarında kan değişimi sayesinde bilirubin vücuttan ayrılması sağlanır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. derya diyor

    Yeni doğan bebeklerin hepsinde sarılık görülebilir. Bunun en büyük nedeni ise bebeğin yeteri kadar beslenmemesidir. Bebek sarılık olsa bile panik yapmaya gerek yoktur. Tedavisi hızlı ve basittir.

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
19 Aylık Bebek Gelişimi
19 Aylık Bebek Gelişimi

19 Aylık Bebek Gelişimi Bebekler genellikle 19. ayda beslenme ile uyku zamanlarında birtakım problemler ortaya çıkarabilir. Bu gibi durumlarda ebeveynler...

Kapat