Take a fresh look at your lifestyle.

Vücudunuzu Hamileliğe Nasıl Hazırlarsınız?

0

Doğum kontrolünü bırakmadan önce, vücudunuzu hamileliğe hazır hale getirmek için yapmanız gereken şeyler vardır!

Bir hamilelik, beklenmedik bir anda ya da yıllardır titizlikle planlanmış bir şekilde gerçekleşebilir. Bazıları hamile kalınca sigara içmeyi bırakabilir, bazıları en sevdikleri kahveyi; bazıları stres atma biçimi olarak yoga yaparlar, bazıları da her gece yalnızca 5 saat uyurlar. Hamilelik ile ilgili çok fazla bilgi kirliliği var, bunlar arasında kendinizi bunalmış hissetmeniz oldukça normal. Peki, siz vücudunuzu hamileliğe tam olarak nasıl hazırlıyorsunuz? Doğum kontrol yöntemini bırakmadan önce, en uygun şekilde kendinizi nasıl hazırlayabileceğinizi bu yazıda öğrenebilirsiniz…

Hamile kalmadan önce hangi vitaminleri almalıyım?

Yapılan araştırmalar, folik asit alımının, bazı doğum kusurları riskini  önemli ölçüde azalttığını göstermektedir. Doğum kusurları, dünya üzerinde her 1000 bebekten 2-4’ünü etkilemektedir. Folat olarak da adlandırılan folik asit, vücudun sağlıklı yeni hücreler üretmesine yardımcı olan bir B vitamini çeşididir. Uzmanlar, bebek yapmayı planlayan bütün kadınların, folik asitle güçlendirilmiş bir multi vitamin almalarını önermektedir. Bu süre, ideal olarak hamile kalmadan 3 ay öncedir.

Hamile kalmadan önce ilaçlarımı değiştirmem gerekiyor mu?

Hamile kalmaya çalışırken, birçok kadın antidepresan gibi reçeteli ilaçların ve yüksek tansiyon ilaçlarının bebeğe zarar verebileceğini düşünmektedir. Hamilelik planlamasında, bazı durumlarda, dozların değiştirilmesi gerekebilir, bu nedenle kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Hamile kalmadan önce kilom hakkında endişelenmeli miyim?

Hamile kaldıktan sonra da kilo alacaksınız. Peki, en sevdiğiniz atıştırmalıklara veda etmeniz gerekir mi? Üzgünüm, ama cevap evet. Hamilelik söz konusu olduğunda, beden kitle indeksi önemlidir. Tüm kısırlık vakalarının %12’si, vücut ağırlığından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, eğer hamile kalmaya karar verdiyseniz, beden kitle indeksiniz normal aralıkta olmalıdır.

Hamile kalmaya karar verdiğimde nasıl beslenmeliyim?

Kilo vermek ya da almak istiyorsanız, dengeli bir beslenme programı yardımcı olabilir. Bu da; işlenmiş gıdaları mümkün olduğunca önlemek ve yeterli meyve, sebzeler, protein ve sağlıklı yağlar almanızı sağlamak anlamına gelir. Hamilelik süreci, tüm gıda gruplarından vazgeçme zamanı değildir, diyetinizde büyük ve kapsamlı değişiklikler yapmamalısınız. Hamile kalmaya karar verdiğiniz andan itibaren, dengeli ve çok yönlü bir beslenme programı uygulamalısınız.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın