Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Veganlık ve Hamilelik

0 1.177

Hem vegan hem de sağlıklı bir hamile olabilir misiniz? Vegan hamileliğin riskleri var mıdır? Veganlık, doğurganlığı etkileyebilir mi? Buradaki her soruya, evet yanıtını verebilirsiniz. Aynı anda vegan olabilir ve sağlıklı bir hamilelik geçirebilirsiniz.

Bununla birlikte, vegan beslenme, doğru yapılmazsa bebeğinize zarar verebilir ve hamile kalmaya çalışırken doğurganlığınızı etkileyebilecek bazı besin eksiklikleri için risk oluşturur. Bir vegan beslenmenin beslenme zorluklarının farkında olmak, takviye kullanmak ve yediğiniz şeyleri dikkatle takip etmek, veganlığı doğurganlık ve hamilelik ile başarılı bir şekilde birleştirmenizi sağlar.

Hamilelikte Hayvansal Kaynaklı Besin Eksikliğinin Riskleri

İyi haber şu ki; herhangi bir B12 ve demir eksikliğini, doğru takip edildiği sürece, ciddi hamilelik komplikasyonlarını arttırdığı veya ciddi doğum kusurları riskini artırdığı görülmemiştir. Bununla birlikte, hayvansal kaynaklı besin eksikliği, gebelik  komplikasyonları ve doğum kusurları riskinde artışa neden olabilir. Gebelikte B12 eksikliği, doğum kusurları riskini arttırabilir ve bilişsel bozukluklara neden olabilir.

Hamilelik döneminde kansızlık, hayvansal kaynaklı besinleri tüketen anne adaylarında bile oldukça yaygındır. Sebzeler, kansızlık gelişme riski açısından fazladır. Anemi, doğum öncesi doğum riski, düşük doğum ağırlıklı bebek sahibi olma veya bilişsel veya gelişimsel gecikme olan bir çocuğa sahip olma riskinizi arttırabilir. Vegan beslenme ile ilgili bir başka olası endişe, beslenme ve kalori açıkları riskini arttırmasıdır.

Veganlık ve Hamilelikte Demir Eksikliği

B12 eksikliğinin yanı sıra, vegan beslenme düzeni ile bir başka beslenme riski de demir eksikliğine bağlı kansızlık gelişmesidir. Hamile kalmaya çalışırken, kansızlık, yumurtlama sorunları ve kısırlık yaşama riskinizi arttırabilir. Hamilelik sırasında kansızlık, hem anne hem de çocuk için sorunlara neden olabilir. Tabi, bitkisel kaynaklı demir kaynakları da vardır.

Ancak vücut, bu demir türünü, hayvansal kaynaklı demir gibi verimli bir şekilde kullanamaz. Bir vegan olarak, kansızlık gelişmesi riskini azaltmak için, günlük beslenmenizde C vitaminine daha fazla yer vermelisiniz.  C vitamini ile demir bakımından zengin gıdaların birleştirilmesi demir emilimine yardımcı olur. Demir yönünden yüksek bitkisel kaynaklı besinlerden bazıları şöyledir;

 • Tahıllar,
 • Kuru fasulye,
 • Mercimek,
 • Fındık,
 • Tohum,
 • Kuru meyveler,
 • Koyu yapraklı yeşil sebzeler,
 • Kinoa,
 • Fıstık ezmesi,
 • Esmer pirinç,
 • Soya peyniri
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu

Hamilelikte bazen rahatsız edici anlar olabilir. Sabahları gelen mide bulantıları, mide ekşimeleri ya da şişen ayak bilekleri ile uğraşabilirsiniz. Peki,...

Kapat