Take a fresh look at your lifestyle.

Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlamalı?

0

Anne ve babaların büyük bir bölümü, çocukların gelişiminde kilometre taşlarından biri olan tuvalet eğitimini büyük bir hevesle bekler. Fakat tuvalet eğitiminin ne kadar süreceği tamamen çocuğunuza bağlıdır. Bazı çocuklar bu konuda birkaç gün içinde ustalaşırlar, fakat bazıları için bu süre birkaç ay ya da daha uzun olabilir.

Tuvalet Eğitimi İçin Doğru Zaman

 

Sağlıklı bir çocuk, 18 ay ile 3 yaş aralığında, tuvalet eğitimine fiziksel ve duygusal olarak hazır olur. Erkek çocukları, kız çocuklardan birkaç ay sonra hazır olma eğiliminde olurlar. Anne ve babaların büyük bir bölümü, çocukları 2-3 yaş aralığındayken tuvalet eğitimine başlar. Ama bunun için uzmanların kesin olarak önerdiği bir yaş yok. Ayrıca çocuğunuz; yapması gerekeni netleştirdiğiniz sürece, herhangi bir talimata ihtiyaç duymadan bunlara uyabilir ve sizi taklit etmeye başlayabilir. Çocuğunuz istemiyorsa ya da başlamaya hazır değilse, tuvalet kullanmaya zorlamamalısınız.

Her koşulda en iyisi, çocuğunuzun hazır olmasını beklemektir. 2 yaşından küçük bir çocuk, çiş ve kakasını kontrol edemeyebilir. Tuvaletini tutmasını sağlayan kaslar, 18. ay ile 2 yaş aralığında gelişmeye başlar. Bu nedenle, hazır olduğunu gösteren işaretleri beklemek başarının anahtarıdır ve tuvalet eğitimine çok erken başlamak, sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

Hazır Olduğunu Nasıl Anlarım?

 

Yukarıda, tuvalet eğitimi için çocuğunuzun hazır olmasını beklemenizi söylemiştik. Peki, çocuğunuzun hazır olduğunu nasıl anlayacaksınız? Kendinize şu soruları sormayı deneyin:

  • Çocuğunuz bir lazımlığa oturup yardımınız olmadan geri kalkabiliyor mu?
  • Temel talimatları takip edebiliyor mu?
  • Tuvaleti bittiğinde haber veriyor mu?
  • Yardımınızı almadan bezini ya da iç çamaşırını alabiliyor mu?
  • Bezi en az 2 saat boyunca kuru kalabiliyor mu?

 

Bu sorulara “Evet” yanıtını verdiyseniz, çocuğunuz tuvalet eğitimine hazırdır demektir. Peki, siz hazır mısınız? Çocuğunuza tuvalet eğitimi vermek uzun vadede daha büyük kolaylık gibi görünse de; zaman, odaklanma ve bol sabır gerektirir. Bu süreçte; başka bir çocuğunuzun daha olması, seyahat ediyor olmanız gibi şeyler, tuvalet konusu evinizde bir rutin haline gelene kadar sizi zorlayabilir. Bu sorulara “Hayır” yanıtını verdiyseniz, biraz daha beklemeniz daha iyi olacaktır. Tuvalet eğitimine çocuğunuz hazır olmadan başlarsanız, eğitim süreci gerekenden daha uzun sürebilir. Ve şüphesiz, küçük çocukların ne kadar inatçı olabileceğini fark etmişsinizdir!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın