Take a fresh look at your lifestyle.

Tüp Bebekte PGS Preimplantasyon Genetik Tarama Yapılmalı Mı?

0

Tüp bebek başlı başlına oldukça zor ve stresli bir süreç değil mi? Bir de onu bunu duyduğunuz, acaba bana yapılmadı mı ya da neden yapılmadı gibi sorular ile aklınız daha fazla karışıyor değil mi? Peki tüp bebeklerde illa PGS yapılmalıdır? Öncelikle Preimplantasyon gebelik tarama nedir ona bir bakalım.

Mikroskop altında derecelendirme yapılan ve sağlıklı embriyolar arasında en iyisini bulmak için yapılan bu test her embriyoya farklı numaralandırmalar yapmakta ve sonuç olarak en sağlam ve en etkili olanı öne çıkarmaktadır.

Preimplantasyon neden yapılır

Genetik tarama daha çok ileri yaş grubunda olan anneler için, sürekli tekrarlayan başarısız tüp bebek tedavilerinde ve gebelik sonrasında erken kayıplarda tercih edilmektedir. Amaç bu durumların önüne geçmek ve daha başarılı bir gebelik süreci oluşturmak olacaktır.

Genetik tarama yüzde yüz etkilidir

Yapılan analizler genetik taramanın elbette yüzde yüz doğruluk payını olmadığını ve illa yapılması gereken bir test olmadığını ortaya çıkarıyor. Yapılan analizlerde Genetik tarama testi en iyiyi seçiyor olsa da, gebelik oranlarını arttırıyor gibi bir sonuç doğmuyor. Kesin olarak bir sonuç alınmıyor olsa da, hastanın talebi ile doktorun da ön görmesi ile PGS tarama testi yapılabilir. Gebeliğin şansı embriyonun ne kadar sağlam olduğu ile alakalı değil maalesef. Embriyo çok kaliteli ve sağlam olabilir ama gebeliğin devam etmeme nedenleri daha farklı birçok nedenden dolayı sonlanabilir. Dolayısı ile de bu sadece bir önlem olarak ele alınabilir.

Doktorunuzdan PGS tarama testi yaptırıp yaptıramayacağınızı, olumlu ya da olumsuz yanlarını konuşarak kararınızı verebilirsiniz.

Ne zaman yapılıyor

PGS yapılması için embriyodan biyopsi alınıyor ve 5. Gün gerçekleşiyor.  Bunun sonucunda en doğru olan embriyo için karar veriliyor.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın