Take a fresh look at your lifestyle.

Tüp Bebekte Kadının Yaşı Önemli Mi? Başarıya Etki Eder Mi?

0

Tüp bebek başarısını en çok etkileyen faktörlerden biri maalesef kadının yaşı oluyor. Anne adayının yaşı ne kadar küçükse, gebe kalma şansı o kadar yüksek; menopoza girme olasılığı ne kadar fazla ise de o kadar düşüyor. Kadınlar maalesef 35 yaşından sonra artık üreme yetisini kaybetmeye başlıyorlar. Hamile kalma oranları yıl aldıkça zorlaşmaya başlıyor. 35 yaşından sonra kadınların yumurtalık rezervleri azalmaya başlıyor ve bu da gebe kalmalarını zorlaştırıyor.

Örneğin bir genç kız dünyaya birçok yumurtalık rezervi ile geliyor. İlk adet gördüğünde bu oran neredeyse 300 bin kadar diyebiliriz. Her adet döneninde ise bu rezerveler azalmaya başlar. Her adet sonrası azalan bu yumurtalık rezerveleri en son bitişi işe menopoz dönemini oluşturmaya başlamış olur. Bu sebeple kadınlar gebelik yaşını 35’den önceye çekmelidir.

Yumurtalık rezerveleri sadece bu şekilde mi azalıyor elbette hayır. Yapılmış olan cerrahi operasyonlarda yumurtalıkların azalmasına neden oluyor. Bazı kadınlar daha erken yaşta menopoz ile de karşılaşabiliyor. Örneğin kadın bir yıldır korumasız şekilde ilişkiye giriyorsa ve hamile kalmıyorsa yaşı kaç olursa olsun mutlaka bir hekime görünmelidir. Özellikle yaşın ilerlemesi durumlarında hiç vakit kaybetmeden tüp bebek hekimleri ile görüşmeli ve gerekli tahlilleri yaptırmalıdır.

Tüp Bebek Tedavisinde Erkeğin Yaşı Önemli Midir?

Elbette tüp bebek tedavisinde erkeğin de yaşı çok önemlidir ama bir kadın kadar değil. Önemli olan aslında erkeğin yaşı değil spermin kalitesi olacaktır. Erkelerde yaş aldıkça sperm kaliteleri düşmeye başlar ama nispeten daha uzun yıllar kaliteli sperm üreterek baba olma şansını bodrum escort bayan yakalayabilirler.

Tüp Bebek Başarı Oranları

Tüp bebek tedavisi elbette doğal yollar ile hamile kalamayanlar için büyük bir umut kapısıdır. Tüp bebekle normal bir çiftin hamile kalma oranı yüzde 50 oranındadır. Gelişen teknolojiler ve ilerlemeler ile artık tüp bebek tedavilerinde başarı oranları biraz daha yukarıya tırmandı. Genel olarak bir ortalama aldığımızda tüp bebek başarı oranı yüzde 60 lara kadar çıkmıştır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın