Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Sperm Sayısını Azaltan 6 Etken

0 541

Günümüzde sperm sayısının yetersiz kaldığı birçok erkek görmek mümkün. Peki ne oldu da sperm sayıları azaldı? Günüz teknolojileri ve kullanım imkanları maalesef spermin kalitesizleşmesine ve sayılarının azalmalarına neden oluyor. O halde sperm sayısını düşürmemek için nelerden kaçınmalı bir bakalım.

Dar iç çamaşırı sperm sayısını azaltıyor

Erkeklerin dar boxer ya da slip külot giymeleri maalesef testislere baskıyı arttırıyor ve bu da vücut ısısını arttırarak sperm sayısının azalmasına neden oluyor. Bu sebeple özellikle erkekler dar iç çamaşırlarından uzaklaşmalı ve daha rahat modeller ve kalıplar giymelidir.

Laptop kullanımı

Özellikle lap top yaygınlaşması ile birlikte gelen yanlış kullanım sperm sayılarının azalmasına neden oluyor. Diz üstü bilgisayarı maalesef adında olduğu gibi dizlerinizin üzerine, ya da karnınızın üzerine koyarak kullanmaktan kaçınınız. Masa üzerinde kullanmak daha doğru olacaktır. Çalıştıkça ısınan laptop ısısı nedeni ile spermlere zarar verecektir.

Sigara kullanımı

Sigara kullanımı da maalesef sperm sayısının azalmasına ve kalitesinin azalmasına neden oluyor. Özellikle bu dönemde sigarayı bırakırsanız şansınızı daha fazla arttırmış olursunuz. Zaten sigaranın zarar vermediği bir şey var mı?

İlaç kullanımı

Aşırı ilaç kullanımı ya da gereksiz ilaç kullanımı da aynı etkiyi yapacaktır. Doktorunuzun size vermediği ilaçları kullanmaktan kaçınınız. İlaç kullanımları sırasında sperm sayısının oldukça azaldığı ve kalitesinin düşüldüğü biliniyor ama tabi ki bu durum geçici.

Cep telefonu

Cep telefonları yaydığı radyasyonlar ile zaten zararlı bir teknoloji olarak hayatımızda yer alıyor. Özellikle erkekler pantolon cebine koydukları cep telefonları ile testilerin daha çok zarar görmesine neden oluyor. Bu sebeple cep telefonunu hiç değilse pantolon cebinde saklamaktan da kaçınmalısınız.

Sıcak sular ve kaplıcalar

Saunaların yapısı gereği spermleri bozmadığı söylemiyor ama bunun yanı sıra jakuzi ve sıcak su küvetleri testisleri maalesef olumsuz etkiliyor. Dolayısı ile bu sperm kalitesinin azalmasına neden oluyor.

Kısaca erkekler özellikle planlı gebelik sırasında bu durumlardan uzaklaşırsa çok daha sağlıklı ve hızlı bir süreç ilerliyor olacak. Doktorunuzun önergelerine kulak asmalı ve sperm kalitesini arttıracak ayrıntılara odaklanmalısınız.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Hamileler Saç Kesebilir Mi?

Hamile olmak en keyifli ama oldukça da korkutan bir dönem. Ne yapacağınızı ne edeceğinizi tam olarak bilemediğiniz bu dönem kafanızı...

Kapat