Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Spastik Bebek Belirtileri

Spastik Bebek Belirtileri

1 835

Spastik Bebek Belirtileri

Bebeklerde meydana gelebilen hastalıkların erkenden teşhis edilmesi oldukça dikkat gerektiren bir süreçtir. Çünkü anne ve babanın dikkatli olması, bebeğin gelişimini takip etmesi ve doktor kontrollerini aksatmaması gibi önemli detaylar, kesinlikle hayat kurtarıcı şekilde önemlidir. Bunun için spastik bebek denilen hastalığın tanısında da geç kalmamak müdahale açısından önem arz eder. Özellikle 1-3 yaş aralığında ortaya çıkan spastik bebek belirtileri konusunda anne ve babalar bilgi sahibi olmalıdır.

Spastik Bebek Belirtileri

Erken Belirtiler Nelerdir?

Spastik bebek belirtileri erken veya daha geç ortaya çıkabilir. Bunu nedeni ise gelişimlerinde meydana gelen gerilemenin her bebekte farklı olarak kendini göstermesidir. Spastik bebekler; sıklıkla yuvarlanma, gülümseme, yürüme gibi birçok beceriyi oldukça geç edinir. Bu durum dikkat edildiğinde gelişim geriliği olarak yorumlanırken uzun vadede daha ciddi sorunların oluşmasına neden olabilir.

Daha Sonraki Evrelerde Ortaya Çıkan Belirtiler Nelerdir?

Spastik bebek belirtileri genellikle ilk birkaç ayda gözle temas kurmamak, parlak veya renkli cisimlere karşı tepkisiz kalmak, kaslarda gözlenen aşırı sertlik veya yumuşaklık olarak sayılabilir. Normalde olmaması gereken tepkiler görülürken bebek genelde yayılarak yay gibi bir pozisyona ulaşmaya çalışır. Annesini emerken de zorlanan bu bebeklerde zaman içinde beslenme sorunları da meydana gelir. Sosyal olarak da bazı gerilikler izlenebilir.

Spastik Bebek Belirtileri

Tanı Koyulabilmesi İçin Hangi Belirtiler Gözlenir?

Spastik bebek belirtileri olarak sayılan belirtiler için tanı koyulmasına yeterli olanlar veya olmayanlar vardır. Bundan dolayı spastik bebek tanımı için öncelikli şekilde kontrol edilen bazı belirtileri gözlemlemek gerekebilir. Beyin gelişimlerinde gerilik bulunan bebekler, risk faktörü içindedir. Normal gelişim evresinde bir bebek 4 aylıkken başını kimseden destek almadan dik şekilde tutabilirken, motor gelişim geriliği bulunan bebek bunu yapamaz. Bir çocuk 6 aylık olmasına karşılık başını hala dik tutamadığında doktor kontrolüne götürülmelidir.

Spastik Bebek Belirtileri

Anormal Hareketler Spastik Belirtisi Olabilir mi?

Bazı bebeklerde görülen anormal davranışlar da spastik bebek belirtileri arasında yer alabilir. Konuşma bozukluğu, aniden ve olmaması gereken şekilde ortaya çıkan garip davranışlar bebekteki durum için şüphe çeken belirtiler olabilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. atilla diyor

    Hocam bunlar çok önemli ve kıymetli bilgiler… Her insanın okuması ve bilgilenmesi gerekiyor. Allah muhafaza böyle bir durumda erken tanı çok önemli. Verilecek karar elbette anne, baba adayına ait fakat bir çocuğa da ömür boyu böyle bir yük nasıl taşıtılır bilemiyorum.

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Yenidoğan Bebek Emzirme
Yenidoğan Bebek Emzirme

Yenidoğan bir bebek için en uygun gıda, anne sütüdür. Anne sütü, içerdiği besin ögeleri bakımından oldukça zengindir. Anne sütünü hazır...

Kapat