Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Smear Testi Kime Yapılır? Smear Testi Neden Yapılır?

0 779

Smer testi nedir? Smear testi kadının rahim ağzı kanseri hakkında önemli ip uçları veren ve erken teşhisin fark edilmesinde büyük rol oynayan testlerden biridir. Oldukça kolay ve acısız bir şekilde alına örnek oldukça başarılı sonuçlar verir.

Kimlere Smear Testi Yapılır?

  • Smear testi 21 yaşın altında olanlar için ve daha önce cinsel ilişkiye girmemiş kişiler için önerilmiyor. Daha ileri yaşlardaysanız ve bakire iseniz smear testi yapacak olan kişiye bunu mutlaka belirtmelisiniz.
  • Yaşınız kaç olursa olsun, cinsel ilişkiye girdikten sonra mutlaka yılda bir smear testi yaptırmalı ve sonuçlarını takip etmelisiniz.
  • Yapılacak olan testler genellikle 3 kez tekrarlandığında ve temiz çıktığında bu test tekrarlama süreci 2 yıl ya da 3 yılı bulabilir.
  • Eğer daha önce rahim ağzı kanseri olduysanız ya da rahim ağzınız alındı ise o halde mutlaka ama mutlaka her yıl düzenli olarak tekrarlarını yapmalısınız.

Smear Testi Nerede Yapılır?

Smear testi bugün artık hemen hemen her klinikte ve hastanede yapılabiliyor. Devlet hastanelerinde de bile ücretsiz olarak smear testi yapılabiliyor. Sonuçları ortalama bir haftada çıkıyor. Bunların yanı sıra birçok dernek ücretsiz olarak her yıl smear testi yapılması için kampanyalar yapıyor ve kadınları bu konuda daha da bilinçlendirerek bilgi sahibi yapıyorlar. Yapılan kampanya ve dikkat çekici reklamlar smear testinde artış olduğunu gösteriyor. Bu sebeple hayatınızın ne kadar değerli olduğunun farkına varın ve ücretli ya da ücretsiz olarak aksatmadan testlerinizi yapmaya devam ediniz.

Ailenizde eğer rahim kanseri yaşanıyorsa sizler mutlaka testi yaptırmalı ve kendinizi de kontrol altına almalısınız. Genel olarak kadınlar her yıl yılda bir kez mutlaka bir kadın doğum doktoruna görülmeli ve gerekli muayenesini yaptırmalıdır. Gerek el ile gerek ultrason ile gerekse kan testleri ve akıntı testler ile her zaman sağlığınızı elinize alma şansını yakalamış olursunuz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Erkek Çocuklarda Sünnet İçin En Doğru Zaman Nedir?

Erkek çocuk anneleri ve babaları için sünnet aslında hem mutluluk hem de korku duyulacak bir cerrahi işlemdir. Korkusu aslında sadece...

Kapat