Take a fresh look at your lifestyle.

Siğiller Hamilelikte Bebeğe Zarar Verir Mi?

0

Genital siğiller genellikle kadının hijyen temizliğini yaptığı andan ele gelmesi ile kendini belli eder. Bir tane olabileceği gibi birkaç tane ve hatta onlarca dahi olabilir. Peki genital siğiller anne karnında ki bebeğe zarar verir mi? Detaylı olarak inceleyelim.

Genital siğillerim var hamileyim zarar verir mi?

Öncelikle genital siğil nedir bir bakalım. Kadınların iç ya da dış vajina kısmında yer alan ve HPV kaynaklı olan bir cinsel hastalıktır. Bu siğiller cinsel yol ile bulaşır ve genellikle vajinanın etrafında, anüs kısmının çevresinde, rahim ağzında sık sık ortaya çıkabilir. Görüntü olarak hafif pembemsi ve yumuşak bir dokuya sahiptir. Herhangi bir ağrı vermezler ama kişiye psikolojik rahatsızlık vermeye devam ederler. Genital siğiller hamilelikte oluşan hormonlar sebebi ile çok daha hızlı büyüyebilir. Bu durumda anne karnında ki bebeğe siğilin herhangi bir zararı olmaktadır. Dolayısı ile bu durumdan dolayı kendinizi suçlamanıza gerek yok.

Genital siğiller çoğu zaman kendinden de geçebilir. Bu sebeple her zaman tedavi hemen uygulanmaz ve bir süre beklenir. Eğer sonuç vermiyorsa dondurma ya da siğil ile lazerleri yok etme yoluna giderilebilir.

Genital siğil varken normal doğum yapılabilir mi?

Genital siğil yani herpes var iken doktorunuz normal doğumu desteklemeyebilir. Eğer bu hastalığı taşıyorsanız ama aktif olarak bir siğil söz konusu değilse doktorunuz doğumu destekleyebilir. Hamile kaldığınızda eğer var ise genital siğillerinizden doktora bahsetmeyi unutmayınız. Doktorunuzdan hiçbir konuda hiçbir bilgiyi ertelemeden konulmaya gayret ediniz.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın