Take a fresh look at your lifestyle.

Sezeryan sonrası normal doğum olur mu?

0

İlk doğumunuzu sezeryan doğumla yaptınız ama bu doğumunuzu bu kez normal yollar ile yapmak istiyorsunuz. Pek bu mümkün mü? Yani sezeryan doğum sonrası normal doğum yapılabilir mi? Bir zararı var mıdır?

Aslında bunun yanıtı elbette gebe kalacak kişiye göre değişir. İlk doğumunuzda neden sezeryan olduğunuz çok önemlidir. Zaten hali hazırda normal doğuma engel olan bir doğumunuz varsa ikincisini de mecbur olarak sezeryan olacaksınızdır.  Peki öncelikle hangi durumlarda sezeryan sonrası normal doğum yapışmaz bunlara bakalım.

Sezeryandan kaç Yıl sonra normal doğum yapılabilir?

Sezeryan doğum ile normal doğum arasının en ideal zaman dilimi 5 yıl olarak belirlenmiştir. Eğer ilk sezeryan doğumunuz sonrasında üzerinden 5 yıl gibi bir zaman geçti ise ve nedeni ciddi anlamda hayatı tehlikeniz değildiyse o halde doktorunuza normal doğum olması için fikrinizi iletebilirsiniz. Diyelim ki geçen yıl sezeryan doğum yaptınız ama bir yıl sonra tekrar hamile kaldınız. Dikişleriniz normal doğum sırasında ıkınmadan dolayı zarar görebilir. Bu sebeple doktorlar bu kadar kısa bir zaman diliminde sezeryan sonrası normal doğumu önermiyor olacaklardır.

Sezeryan sonrası normal doğum yapmak istiyorsanız eksi kesinin yüzde 1 oranında yırtılma riski olduğunu bilmelisiniz. Hatta doğum yapacağınız hastanenin donanımlı olmasını ve ağırlıklı olarak doğum hastanesi olmasına dikkate diniz.

Doktorunuz ile ilk zaman dilimlerinde konulup fikrinizi belirtebilirsiniz. Muhtemelen doktorunuz bu süreci zamana yaymak isteyecektir. Gebelik ilerledikçe analizleri yapacak ve eğer bir sakınca yoksa sizi normal doğuma yönlendirecektir. Attık birçok doktor bu konuda birçok başarılı soğuma imza atıyor ve kadınların sezeryandan sonra normal doğumu yapabileceğini göster

Yor. Bazı hekimler ise hastanın var olan durumlarından dolayı yanaşmayabilir. Sizler öncelikle doktorunuzu iyi seçerek ve sonrasında takibinizi iyice yaptırarak doğru kararın verilmesini saplayabilirsiniz. Eğer doktorunuz bu işlemin sizin için uygun olmadığını söylüyorsa da daha fazla üstelememenizi öneririz. Sonuç olarak doktorunuz ilk olarak sizin sağlığınız sonrasında da bebeğinizin sağlığı için en doğru kararları alıyor olacaktır. Bu konuda birçok grupta sosyal medya da yerin almakta ve sezeryan sonrası normal doğum mümkün adlı postlar açmaktadırlar. Birçok kişi yaşadıkları olumlu ya da olumsuz tecrübeleri de paylaşmaktadır. Sizlerde bu konuda olan fikrinizi ve neye karar verdiğinizi bizlere yorum olarak bırakabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın